Hamas İsrail ile gerilimi artırıyor

Hamas İsrail ile gerilimi artırıyor

Pazartesi, 20 Ocak, 2020 - 11:00
Gazze’nin güneyinde Refah’ta yaşayan Filistinli genç İsrail’e göndereceği yanıcı balon hazırlıyor
Ramallah/Şarku’l Avsat

İsrail güvenlik kaynakları, Hamas’ın Batı Şeria’da güvenlik durumunu kızıştırmak için gösterdiği çabaları arttırdığını açıkladı.

İsrail güvenlik kaynaklarından bilgi aktaran Wala sitesi, Batı Şeria’daki Hamas yetkililerinin sakin bir çalışma durumundan İsrail asker ve yerleşimcilere saldırma konumuna geçmeye karar verdiklerini belirtti. Haberde bu kararın, İsrail’in Mescid-i Aksa’daki gerilim ile Savunma Bakanlığı tarafından açıklanan, Hz. İbrahim Camii’ne Yahudilere hizmet edecek bazı bölümlerin ilave edileceği bilgisinden sonra alındığı vurgulanıyor. Siteye göre Hamas’ın bu kararı, Mısır arabuluculuğunda gerçekleşen ateşkes kararına rağmen alındı.

Habere göre İsrail, Batı Şeria’da gerilimin tırmanmasından endişeli. İsrail ordusu ve istihbarat kurumu Şabak, geçtiğimiz günlerde eylem yapma hazırlığında olan 12 hücreyi çökerttiğini açıklamıştı. Yine Cumartesi günü biri Kudüs’te diğeri el-Halil’de olmak üzere iki bıçaklama olayı etkisiz hale getirildi.

Gazze’deki gruplar uzun bir aradan sonra İsrail’e doğru yanıcı balonlar göndermeye başladı. Hamas, yanıcı balonların atılmasını ve Cuma yürüyüşlerini uzun süreli bir ateşkes anlaşması çerçevesinde durdurmuştu.

Ancak hafta sonu İsrail’e, sınırın yakınında yangın çıkmasına neden olan yanıcı balonlar gönderildi. İsrail basını dün Gazze’den atılan bubi tuzaklı bir balonun Sderot’ta patladığını belirtti. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Sderot halkı bir patlama sesi duyduklarını belirtince İsrail güvenlik güçleri hemen mahalleye geldi. Bobi tuzaklı balonun bir evin üstünde patladığını ancak herhangi bir hasar vermediği açıklandı.

İsrail Gazze’den gönderilen yanıcı balonlara cevap olarak Perşembe günü Hamas mevzilerini bombalamıştı. İsrail ordusu bu bombalamada Hamas tarafından kullanılan alt yapının hedef alındığını açıkladı. Açıklamada, bombalamanın Gazze’den gönderilen yanıcı balonlara cevap olarak gerçekleştiği de yer aldı.

Öyle görünüyor ki,  ne Hamas ne de İsrail bir savaş çıkmasını istemiyor ancak Hamas, İsrail’in anlaşma şartlarında yavaş davranmasına tepkili. İsrail Güvenlik Bakan Yardımcısı Avi Dichter, Hamas ile siyasi çözüm olasılığının İsrail'in Dünya Kupası'nı alma olasılığına benzediğini söyledi. Ancak İsrail hükümetinin Gazze’den İsrail topraklarına doğru attığı kışkırtısı yanıcı balonlara rağmen Hamas'la anlaşmaya varma çabalarını teyit etti.
Dichter, İsrail’in ateşkes anlaşmasına varılması için farklı şekilde çalıştığını söylerken Mısır’ın arabuluculuğunun öneminden bahsetti ve ekledi:

“Gazze’deki durum oradaki her şeye Hamas’ın hakim olduğunu gösteriyor. Bu nedenle Hamas ile ateşkes yapabilmek için Mısır ile koordineli şekilde çalışıyoruz.”

Yetkilli, Hamas’ın Gazze’de kurduğu askeri tesisler hakkında yaptığı açıklamada, “yaklaşık 20 yıl önce Batı Şeria’ya başlattığımız gibi bir operasyon başlatacak olursak askeri, siyasi ve ekonomik olarak hazırlığa ihtiyacımız olacak” dedi.

Mevcut İsrail hükümetinin Hamas’a karşı tutumuna karşı çıkanlar da bulunuyor. Sol koalisyonun başkanlığını yaptığı Amir Peretz, 2 Mart’ta yapılacak seçimleri kazanması halinde Hamas’ı tecrit edip siyasi görüşmeleri Filistin hükümeti ile yürüteceğini söyledi.

Peretz, Cumartesi günü bir etkinlikte yaptığı konuşmada,  “Hamas, İsrail’den bir dolar alamayacak, onu tecrit edip Filistin hükümetiyle görüşmeleri sürdüreceğiz. Bir sonraki hükümette barış için müzakereleri sürdüreceğiz.” dedi.

Yine Likud Partisi’nin en güçlü rakibi, Mavi-Beyaz Bloğu lideri Benny Gantz da hükümetin Hamas politikasını eleştirdi. Hükümetin bu politikasını eleştirenler arasında İsrail eski Savunma Bakanı ve İsrail Evimiz Partisi lideri Avigdor Lieberman da bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya