Erdoğan Putin'den rejimin İdlib'deki ateşkes ihlallerini durdurmasını istedi

Erdoğan Putin'den rejimin İdlib'deki ateşkes ihlallerini durdurmasını istedi

Pazartesi, 20 Ocak, 2020 - 12:15
Halep'in batı kırsalındaki savaş uçaklarından Atarib’e kaçan ailelerin çocukları (AFP)
Ankara/Said Abdurrazık
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Libya konulu uluslararası konferans öncesinde Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile bir araya gelerek, İdlib'deki son durum ve kısa bir süre önce ilan edilen ateşkese yönelik ihlaller hakkında görüştü.

Şarku’l Avsat’a konuşan Türk diplomatik kaynaklara göre Erdoğan ve Putin’in yaptığı heyetler arası görüşmede, Türkiye-Rusya anlaşmasıyla ulaşılan İdlib'deki ateşkes ile Libya'da daimi ateşkes sağlanması için yürütülen ortak çabalar ele alındı.

Kaynaklara göre Erdoğan başkanlığındaki Türk heyet, sivillerin göç dalgasını durdurmak ve onlara yardım ulaşmasını sağlamak için rejimin güney ve doğu İdlib ile Halep’in Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki kırsalına yönelik saldırılarını durdurmak gerektiğini ifade ederek, Rusya ile yapılan anlaşma uyarınca ateşkesin sürdürülmesi için çalışılmasını talep etti.

Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Türkiye'nin Libya Özel Temsilcisi Emrullah İşler başta olmak üzere geniş bir heyet eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya konulu uluslararası konferansa katılmak üzere Berlin'e hareket etmeden önce dün Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, “Berlin'deki temaslarımız sırasında İdlib meselesini de gündeme getireceğiz” dedi.

İdlib'de ateşkes ilan edilmesine rağmen rejimin sivillere yönelik katliamlarının sürdüğünü dile getiren Erdoğan, birkaç gün önce İdlib’de bir pazar yerine yapılan saldırı sonucu çoğu çocuk ve kadın 19 sivilin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, “Rejimin vahşetine bir 'dur' denilmesinin vakti artık gelmiştir” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Suriye rejimi İdlib bölgesinde ateşkes taahhüdünde bulunmadığını kanıtladı. İdlib'deki son gelişmelerde çok sayıda sivil vatandaş öldürüldü. Bahane her zaman hazır. Ne diyorlar? Teröristler şunu yapıyor, bunu yapıyor. Hepsi yalan. 3,5 yaşında çocuklar, öbür tarafta anneler evlatlarının yanında terörist mi olurmuş? Bunlar sivil” diyerek, İdlib'de öldürülen sivillerin terörist oldukları iddia eden Suriye rejimini yalan söylemekle suçladı.

Son yıllarda Rusya ve Türkiye, farklı tarafları desteklemelerine rağmen Suriye'de yakın koordinasyon içinde çalıştı.

Moskova ve Ankara, geçtiğimiz günlerde büyük bölümü Heyet-u Tahriru’ş Şam’ın kontrolünde olan İdlib bölgesinde ateşkes ilan etti ancak bu fazla uzun süreli olmadı.

Ateşkese rağmen Rusya’nın Halep’in Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki batı kırsalını geçtiğimiz Cumartesi günü hedef alan hava saldırısında 4 sivil hayatını kaybetti.

Suriye muhalefetine bağlı ‘savaş uçakları erken uyarı sistemini’ işleten ‘Sentry_Syria’ grubu, Rus savaş uçaklarının dün sabah Dara İzza bölgesi ve köylerine hava saldırıları düzenlediğini duyurdu.

Suriyeli muhalif kaynaklar, rejimin geçtiğimiz Cumartesi günü İdlib’in doğu kırsalına düzenlediği saldırıyı püskürterek ve İdlib’in doğusundaki Tel Hatra ve Tel Mustayf stratejik tepelerini ele geçirdiklerini bildirdi.

Kaynaklara göre yaşanan söz konusu çatışmada, Suriye rejim güçleriyle birlikte savaşan İran destekli milisler ve Rus özel kuvvetlerinden ölenler oldu.

Rusya, rejim ve İran destekli milislerin saldırıları neticesinde Halep kırsalında yaşayan yaklaşık 14 bin sivil Türkiye sınırına doğru kaçtı.

Editörün Seçimi

Multimedya