Libya’da uluslararası güç meselesinin masaya yatırıldığı Berlin Zirvesi

Libya’da uluslararası güç meselesinin masaya yatırıldığı Berlin Zirvesi

Pazartesi, 20 Ocak, 2020 - 06:15
Berlin Konferansı’na katılan dünya liderleri (Reuters)
Berlin/Şarku’l Avsat
Libya’da ateşkesin uygulanmasını sağlamak için ülkede uluslararası bir gücün konuşlandırılması önerisi, dün, Berlin'de toplanan yabancı liderler tarafından görüşüldü.

AFP’ye göre Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac, Berlin Zirvesi’ne saatler kala Die Welt gazetesine verdiği röportajda, Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun (LUO) saldırılara devam etmesi halinde Libya'ya ‘uluslararası koruma gücü’ konuşlandırılması çağrısında bulundu.

Serrac söz konusu röportajda konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Halife Hafter saldırılarını sona erdirmezse, uluslararası toplumun Libya'daki sivil nüfusu korumak üzere ülkeye uluslararası bir koruma kuvvetiyle müdahale etmesi gerekecek. Koruma kuvvetinin ülkeye gelişini, bir hükümet olarak korunmamız gerektiği için değil, 9 aydır sürekli bombardıman altında olan sivil nüfusu korumak için memnuniyetle karşılayacağız.”

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise Avrupalıların ‘bölünmeleri’ aşmaları ve çatışmayı sona erdirmek için daha fazla çözüm bulmaları gerektiğini söyledi.

Borrell geçtiğimiz Cuma günü Der Spiegel dergisine verdiği röportajda, “Eğer Pazar günü bir ateşkese ulaşılırsa, AB belki de bir AB misyonu çerçevesinde askerler aracılığıyla bu ateşkesi uygulamaya ve izlemeye yardımcı olmaya hazır olmalıdır” şeklinde bir değerlendirme yaptı.

AB özellikle de Almanya, Libya'daki durumun kötüleşmesi halinde yaşanması muhtemel göç dalgasından endişe ediyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da zirveye katılmak üzere gittiği Berlin'de yaptığı açıklamada, Libya’da ateşkese ulaşılması halinde izlemek üzere uzman gönderebileceklerini dile getirdi.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ise, “Biz iyimseriz. Libya krizine barışçıl ve siyasi bir çözüm başlatmanın önemli bir olacağına inanıyoruz. İtalya, her zaman bunun için açıklıkla ve kararlılıkla çalıştı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bu konuda görüştüm. İtalya katkıda bulunmaya hazır” dedi.

Libya'daki krizin çözülmesinde gözardı edilemeyecek ana güçlerden biri olan Rusya da bu olasılığa sıcak baktı.

RIA Novosti’de yer alan habere göre Putin'in Ortadoğu ve Afrika Özel Temsilcisi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, “Bu konuyu konsensüs temelinde tartışmamız gerektiğini düşünüyorum. Berlin'deki konferans sonuçlarının bile BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) tartışılacağı ilkesinden hareket ediyoruz. Bağlayıcı kararlar sadece orada alınır” diyerek, Libya'ya uluslararası bir güç gönderme kararının sadece Serrac’ın meselesi olmadığını vurguladı.

Editörün Seçimi

Multimedya