Fransa'da Macron çiftinin uğrak mekanı La Rotonde restoranında çıkan yangınla ilgili soruşturma başlatıldı

Fransa'da Macron çiftinin uğrak mekanı La Rotonde restoranında çıkan yangınla ilgili soruşturma başlatıldı

Pazartesi, 20 Ocak, 2020 - 09:30
Cuma günü emeklilik reformuna karşı düzenlenen protestolar (AFP)
Paris/Şarku’l Avsat
Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan ünlü La Rotonde restoranında Cumartesi sabaha karşı çıkan yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

AFP’nin haberine göre Paris’in güneyindeki Montparnasse semtinde bulunan La Rotonde restoranında Cumartesi sabaha karşı çıkan yangınla ilgili polis soruşturma başlattı.

Habere göre saat 05.00 sularında La Rotonde restoranında alarm çalmaya başladı. Polis olay yerine ulaştığında kapalı terasta yangın çıktığını fark etti. Yangının kısa sürede kontrol altına alındığı belirtildi.

Paris’in ünlü restoranı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eşi Briggite Macron’un uğrak mekanı olarak biliniyor. Cumhurbaşkanı Macron, 2017 seçimlerinde ikinci tura kalmasının ardından bu restoranda akşam yemeği vermişti.

Paris polisi yangının çıkış nedenini belirlemek için soruşturma başlattı.

AFP’ye konuşan yetkili bir kaynak, ‘soruşturmada kasıtlı bir eylem üzerinde durulduğunu’ söyledi.

Soruşturmayı yakından takip eden adli kaynaklar, polis merkezindeki laboratuvarda yapılan incelemelerde olay yerinde yakıt izine rastlandığını ifade etti. Daha önce de 9 Ocak’ta restoranı ateşe verme girişimi gerçekleşmiş ancak başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Fransa’da Mart ayında yapılacak belediye seçimlerinin sağcı adayı Rachida Dati, ülke çapında yaygınlaşan şiddet ve gerilimin tırmanmasından endişe duyduğunu söyledi.

Diğer yandan dün Macron çiftinin Paris’te ile gittiği Bouffes du Nord Tiyatrosu'nun protestocular tarafından basıldığı bildirildi.

Fransa basınında yer alan haberlere göre polis, tiyatro salonu önünde toplanan göstericilerin içeriye girmesini engellemeye çalışsa da bazı kişiler içeriye girmeyi başardı.

Göstericiler tiyatro binası içinde ‘Defol Macron’ sloganları attı. Basının aktardığına göre Macron’un çıkan olaylar üzerine güvenlik güçleri eşliğinde alandan ayrıldığı, ortam sakinleştikten sonra tekrar dönerek tiyatro gösterisini izlemeye devam ettiği belirtiliyor.

Olaydan önce Taha Bouhafs adında bir serbest gazeteci Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Şu anda Bouffes du Nord Tiyatrosu'nda Cumhurbaşkanı'nın sadece üç sıra gerisindeyim. Bazı militanlar tiyatronun yakınında bir yerde. Ve herkesi eyleme çağırıyor. Bir şeyler hazırlanmakta, gecenin hareketlenme riski var” ifadelerini kullandı. Twitter hesabında binlerce takipçisi olan Bouhafs, mesajında ayrıca 2008’de Iraklı bir gazetecinin dönemin ABD Başkanı George Bush’a ayakkabı fırlatması olayına işaretle, Cumhurbaşkanı Macron’a ayakkabı atması gerekip gerekmediğini sordu.

Tiyatro salonuna yapılan baskın sonrasında 22 yaşındaki Bouhafs’ın gözaltına alındığı aktarıldı.

Paris Savcılığı, Bouhafs hakkında, ‘şiddet ve sabotaj eylemleri düzenlemek için oluşturulan bir topluluğa katılmak’ ve ‘izinsiz gösteri düzenlemek’ suçlarından adli soruşturma açılmasına karar verdi.

Bouhafs’ın avukatı Arie Alimi, AFP’ye yaptığı açıklamada, müvekkiline yapılan suçlamaları reddederek, gözaltı kararını ‘Basın özgürlüğü ve gazetecilerin haklarına yönelik eşi görülmemiş bir ihlal’ diye niteledi.

Bu gelişmeler, emeklilik reformuna karşı grev ve protestoların sürdüğü bir dönemde geldi.

Paris’te Cumartesi günü polisin göz yaşartıcı gaz bombasıyla müdahale ettiği protestolarda 35 kişi gözaltına alındı. 1789 Fransız Devrimi’nin sembol mekanlarından Bastille Meydanı’nda toplanan göstericiler ‘caddeler bizim’ ve ‘Macron sana geldik, evine’ şeklinde sloganlar attı.

Protestolar Kasım 2018’den bu yana her hafta cumartesi günleri düzenleniyor. Emeklilik reformuna muhalif kesimlerin de son dönemde protestolara katılmasıyla birlikte gösterici kalabalıklar daha da büyüyor.

Editörün Seçimi

Multimedya