İran'dan UAEA ile işbirliğini yeniden gözden geçirme tehdidi

İran'dan UAEA ile işbirliğini yeniden gözden geçirme tehdidi

Pazar, 19 Ocak, 2020 - 17:00
İran Meclis Başkanı Ali Laricani (Reuters-Arşiv)
Londra/Şarku’l Avsat
İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Fransa, İngiltere ve Almanya’nın İhtilaf Çözüm Mekanizması’nı devreye sokmasının ardından, Tahran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile işbirliğini gözden geçireceğini söyledi.

İran devlet televizyonda yer alan habere göre Laricani, "3 Avrupa ülkesinin ABD baskıları nedeniyle İhtilaf Çözüm Mekanizması’nı devreye koyma çabaları çok üzücü. Eğer Avrupa ülkeleri haksız yere 37'inci maddeyi devreye sokarlarsa UAEA ile iş birliğimizi gözden geçiririz" dedi.

İran tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, nükleer anlaşmada belirtilen uranyum zenginleştirilmesine ilişkin kısıtlamalara uyulmayacağı ancak anlaşmayı izleyen UAEA ile işbirliği yapmaya devam edileceği bildirilmişti.

Söz konusu üç Avrupa ülkesi, İran'ın nükleer anlaşmadan kaynaklanan yükümlüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle geçtiğimiz hafta İhtilaf Çözüm Mekanizması'nı başlatma kararı aldı.

Fransa, İngiltere ve Almanya, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın başarılı olmasını istediklerini ve ABD’nin ‘aşırı baskı’ hamlesine katılmadıklarını belirtti.

İhtilaf Çözüm Mekanizması’nın devreye sokulması İran'ı resmi olarak anlaşma şartlarını ihlal etmekle suçlamak anlamına geliyor ve bu adım anlaşma kapsamında kaldırılan BM yaptırımlarının yeniden uygulanmasına yol açabilir.

Söz konusu mekanizma, anlaşmazlığı çözmek için anlaşmada imzası olan taraflar İran, Rusya, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere ve Avrupa Birliği'ni (AB) içeren ortak bir komitenin kurulmasını da içeriyor.

Editörün Seçimi

Multimedya