UNRWA'dan kendisini Kudüs'ten çıkarmaya çalışan İsrail'e uyarı

UNRWA'dan kendisini Kudüs'ten çıkarmaya çalışan İsrail'e uyarı

Pazar, 19 Ocak, 2020 - 11:15
UNRWA’nın Kudüs’teki merkezi
Ramallah/Şarku’l Avsat

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), İsrail ihtilalinin ajansı işgal altındaki Kudüs'ten çıkarmaya çalışması konusunda uyarıda bulundu.

UNRWA Sözcüsü Sami Muşaşa, konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “Sürekli devam eden bu girişim, en son Şufat Mülteci Kampı yakınlarında bir okul kompleksi inşası planıyla zirveye ulaştı. Ebeveynler, çocuklarını Kudüs'teki işgal belediyesine ait okullara kaydettirmeye zorlanıyor. Bunun altında yatan amaç, UNRWA okullarının kapatılmak istenmesi. Bir sonraki aşama ise ajansın işgal altındaki Kudüs'ten çıkarılması çalışmaları olacak”

Resmi radyoya konuşan Muşaşa, UNRWA’nın işgal altındaki Kudüs’te varlığını güçlendirmek yerine bu tür girişimlerle karşı karşıya kaldığını söyleyerek açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Asıl tehlikeli olan ise, İsrail tarafının ajansa fon tahsis edilmemesi için Avrupa parlamentolarıyla işbirliği içinde bulunması. Ciddi anlamda tehlikeli olan girişim, beş farklı bölgede yürüttüğümüz düzenli ve acil operasyonlarımızı etkileyecek; bizi oldukça kritik bir duruma sokacak”

Muşaşa; Avrupa parlamentolarına yeni giren bir güruhun, Avrupa Birliğine (AB) üye devletlerin parlamentolarının, sağcı ve popülist partilerin İsrail girişimlerinden kolayca etkilenip olumlu yanıt verebileceğine değindi. 

Avrupa’daki seslerin, ajansa verilen desteğin yenilenmesini gereksiz görmelerinin endişe verici olduğuna değinen Muşaşa, zirâ AB’nin ajansın şimdiye kadarki en önemli bağışçısı olduğunu belirtiyor. AB’ye üye devletlerin de ajansın desteklenmesi konusunda oldukça etkili olduğunu vurgulayan Muşaşa, “Bu desteğin 2020’de de devam etmesini umuyoruz” ifadelerinde bulunuyor.

İsrail merkezli (Batı) Kudüs Belediyesi Meclisi, Anata kasabasındaki Şufat Mülteci Kampı bölgesinde İsrail Eğitim Bakanlığı'na bağlı ve UNRWA okullarının yerini alacak olan bir okul kompleksi kurma planını onayladı. 1967’de işgal edilip şuan işgal belediyesine tabi olan arazilerde kurulacak olan bu kompleksin maliyeti ise 7,1 milyon şekel (Yaklaşık 2 Milyon 50 bin ABD doları).

İsrail, ABD'nin UNRWA'yı kapatma planının bir parçası olarak ajansı Kudüs'ten çıkarmaya çalışıyor. Öyle ki, ABD’nin fonları kesmesinin ardından ajansın bütçe sıkıntıları baş gösterdi.

ABD ve İsrail tarafı, UNRWA'nın çalışmalarına devam etmesinin mülteci sorununun çözmeyip aksine uzatacağını iddia ediyor. Ancak UNRWA; eğitim, sağlık, koruma, yardım gibi çeşitli hizmetler sağlayarak mültecilerin yaşamında kritik bir öneme sahip. 1949’da kurulan ajans; Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs'te, hatta Ürdün, Lübnan ve Suriye'deki beş milyondan fazla mülteciye konut yardımında ve küçük çaplı mali desteklerde bulunuyor.

UNRWA’nın sahip olduğu yetki, ABD ve İsrail muhalefetine ve karşı oylarına rağmen, BM’de aldığı 169 olumlu, 9 çekimser oy ile 30 Haziran 2023'e kadar uzatıldı.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) de İsrail'in UNRWA’ya ait okulları kapatacağı konusunda geçen hafta uyarıda bulunmuştu. FKÖ, Yüzyılın Anlaşması’nın uygulanmasında Filistin meselesini tasfiye etme çerçevesine giren bu girişimin, mülteciler ve Kudüs'teki tüm eğitim süreci üzerindeki İsrail hegemonyasının bir parçasını oluşturduğunu vurguladı.
UNRWA’nın çalışmalara devam etmesi gerektiğini vurgulayan FKÖ Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Saib Ureykat, şu ifadeleri kullandı:

“UNRWA ve yetki süresinin uzatılması konusunda yapacak çok işimiz var. Ajansın vatanımızdaki ve kamplardaki Filistinli mültecilere olan sorumluluklarını sürdürebilmesi için gerekli desteği sağlamamamız gerekiyor. Mülteci meselesi BM’nin 194 sayılı kararı uyarınca adil bir şekilde çözülene kadar bu çabalara devam etmeliyiz.”


Editörün Seçimi

Multimedya