Esed'den yeni kararname: Suriye'de döviz ile işlem yapanlara 7 yıl hapis cezası

Esed'den yeni kararname: Suriye'de döviz ile işlem yapanlara 7 yıl hapis cezası

Pazar, 19 Ocak, 2020 - 10:30
Dera’daki bir sebze pazarı (Şarku’l Avsat)
Beyrut/Şarku’l Avsat
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, döviz veya kıymetli madenlerle yapılan her türlü ticari alışveriş ile nakit ödemeler için 7 yıl hapis cezası ve ödeme değerinin iki katı para cezasını öngören bir kararname çıkardı.

Esed hükümeti, 2013’de aldığı bir karar ile her türlü ticari alışveriş ve nakit ödemelerde Suriye lirası dışında başka bir para birimi kullanılmasını yasaklamıştı. Bu yasayı ihlal edenlerin 3 yıl hapis cezası verilmesi ve yapılan işlem değerinin üç katı kadar para cezası ödemesi kararlaştırılmıştı.

Söz konusu işlemin 5 bin doları aşması veya buna eşdeğer başka bir para birimi ve kıymetli maden kullanılması halinde ise ağır işlerde çalışma zorunluluğunu içeren 10 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülmüştü.

DPA’nın aktardığına göre Suriye Devlet Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından dün yapılan açıklamada, söz konusu kararname ile cezasının ağır işlerde çalışma zorunluluğunu içeren 7 yıl hapis ve ödeme değerinin iki katına eşdeğer bir para cezası ile değiştirildiği bildirildi.

Suriye İçişleri Bakanlığı ise Suriye lirası dışında bir para birimi cinsinden ticari işlem yapılmasına karşı yeniden uyardı.

ABD ve Avrupa ülkeleri Suriye hükümeti üzerine ekonomik yaptırım paketi uygularken, Suriye lirasının değeri son iki ayda keskin bir şekilde düşüş gösterdi.

Lübnan bankalarında yaşanan ekonomik kriz de Suriyeli işadamlarının geçmiş yıllarda biriktirdikleri parayı çekmelerini zorlaştırdı ve bu da Suriye lirasının devalüasyonunda rol oynadı.

Editörün Seçimi

Multimedya