İdlib'de Rus operasyon merkezine sürpriz saldırı

İdlib'de Rus operasyon merkezine sürpriz saldırı

Pazar, 19 Ocak, 2020 - 07:00
Halep’in kuzeyinde evini terk eden vatandaşlar (AFP)
Moskova/Raid Cabr

Suriye’nin İdlib kenti yakınlarında konuşlu Rus Kuvvetleri Operasyon Yönetim Merkezi’ne saldırı düzenlendi. Moskova saldırılarda ölen ve yaralananlara dair henüz resmi bir açıklama yapmazken, bağımsız medya kuruluşları 4’ü subay en az 6 kişinin öldüğünü, aralarında Rus muhabiriyle birlikte birkaç kişinin de yaralandığını belirtiyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, muhalif güçlerin bir dizi saldırı düzenlediğini ancak saldırıların hükümet güçleri tarafından püskürtüldüğünü ve muhaliflere ağır kayıplar verdirildiğini açıkladı. Rus resmi kaynaklar, çatışmalarda Suriye hükümet güçlerine bağlı 12 askerin öldüğü 24 askerin de yaralandığı, muhalifler tarafında ise 50 militanın öldüğünü belirtiyor.

Hmeymim Hava Üssün’de çalışmalarını yürüten Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Halep, Hama, İdlib ve Lazkiye’de sürpriz saldırıların yaşandığını bildirdi.

Bağımsız medya kuruluşları Merkez’e dayandırarak verdiği haberlerde 4 Rus askerin öldüğünü belirtirken, Merkez’in resmi açıklamasında böyle bir bilgiye yer verilmemesi dikkati çekti.

Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Yuriy Borenkov, Cuma günü verdiği basın brifinginde, “Militanlar Cuma sabahı insansız hava araçları kullanarak Halep kentindeki Akademiyye El Esed bölgesinde konuşlu Suriye hükümetine bağlı mevzilere saldırdılar. Saldırılarda Suriye Silahlı Kuvvetleri’ne mensup askerlerden 12’si öldü 24’ü yaralandı” dedi.

Borenkov, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde rejim güçlerinin muhalifler tarafından düzenlenen saldırıları püskürttüğünü ve karşılık verdiğini belirterek, çatışmada muhaliflere bağlı 50 militanın öldüğünü söyledi.

Borenkov, “Suriye Silahlı Kuvvetler’e bağlı birlikler saldırıları püskürterek, mevzilerini koruyabildi. Yaklaşık 50 militan öldürüldü ve 7 adet ağır makineli tüfek ve bubi tuzaklı 4x4 araç imha edildi” diye konuştu.

Muhaliflerin Lazkiye, Halep, İdlib ve Hama’da roketli saldırı gerçekleştirdiğini söyleyen Borenkov, “Dün (Perşembe) gün boyunca İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde faaliyet gösteren silahlı gruplar tarafından düzenlenen 62 bombardıman kayıt altına alındı” dedi.

Borenkov, muhalif silahlı grupların 14 Ocak’ta Halep’e düzenlediği saldırılarda 28 sivilin hayatını kaybettiği, 56 sivilin yaralandığını aktardı.

Askeri bir yetkili, Moskova’nın İdlib çevresindeki 3 bölgede açtığı güvenli geçiş koridorunda herhangi bir hareketliliğin yaşanmadığını belirterek, bunun sebebini ‘teröristlerin gerginliği tırmandırması’ şeklinde açıkladı.

Rusya’daki bir dizi bağımsız medya kuruluşu, İdlib çevresinde Rus Kuvvetleri Operasyon Yönetim Merkezi’ne sürpriz bir saldırı gerçekleştiğini ve ağır kayıplar verildiğini bildirdi. Rus Twitter kullanıcıları, sosyal medya platformları üzerinden yaptığı paylaşımda konuyla ilgili detayları aktardı. Haber kaynağını Suriye’deki Rus askerleri olarak açıklayan bazı kullanıcılar, saldırıda 4’ü subay en az 6 kişinin öldüğünü belirtti.

Rus resmi makamlar daha önce Doğu Guta, Halep ve çeşitli bölgelerde Rus güçlerinin verdiği kayıplar konusunda susmayı tercih etmişti. Rus Savunma Bakanlığı daha sonraki süreçlerde kendi mevzilerine saldırı düzenlendiğini kabul ederek, verdiği kayıpları aşamalı bir şekilde açıklama yöntemi izlemişti.

Rusya’nın Eylül 2015’te Suriye’ye girişinden bu yana Rus güçleri içinde yaşanan kayıplara ilişkin açıklanan resmi rakamlar 120’yi aşmıyor. Bu sayının içinde paralı askerlerden oluşan Wagner Ordusu’ndan ölen askerlerin sayısı dahil edilmiyor. Tahminlere göre bu ordudan verilen kayıplar birkaç yüzü geçmiş durumda. Rus makamları bu orduyu resmiyette tanımıyor ve geçtiğimiz yıllarda birçok vesileyle yaptığı açıklamalarda bu ordu hakkındaki iddiaların ‘batının yürüttüğü medya savaşının’ bir parçası olduğunu savunmuştu. Ancak Kremlin, ABD’nin düzenlediği hava saldırısı sonrasında 200 unsurun öldüğüne dair haberlerin çıkması üzerine Suriye’de binlerce ‘Rus paralı askerin’ varlığını itiraf etmek zorunda kaldı.

Rusya’daki muhalif çevreler ise Suriye’de Rus ordusuna bağlı güçlerin açıklanan resmi rakamların birkaç katı olduğunu belirtiyor. Medya kuruluşları daha önce bağımsız merkezlere dayandırdığı haberlerinde, ölen Rus askerlerinin tabutunun taşınmasında kullanılan ‘Kargo 200’ olarak bilinen uçağın birçok kez iniş yaptığını gözlemlendiğini aktarmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya