Çinliler neden bu kadar çok denizaltı drone avlıyor?

Çinliler neden bu kadar çok denizaltı drone avlıyor?

Cuma, 17 Ocak, 2020 - 16:45
Londra/Şarku’l Avsat

Çin yönetimi, ülkenin güneyinde yer alan Jiangsu bölgesindeki bir çok balıkçıyı son dönemlerde yakaladıkları denizaltılardan dolayı ödüllendirdi.

BBC’de yer alan habere göre, bu tarz 7 denizaltı bulan 10 balıkçının ödüllendirildiği kaydedildi. Ödülün değeri ise Çin’deki ortalama gelirin yaklaşık 17 katı olan 500 bin Yuan (72 bin dolar) olarak olduğu düşünülüyor. 2018 yılında ise 18 balıkçı 9 cihaz bulmuştu.

Haberde, Çin’in bulunan denizaltıların kaynağını açıklamadığı öne sürüldü.

Bu bölgede uzman olan Alexander Neil’den alıntı yapan BBC, bulunan bu cihazların bölgede rekabetin hakim olduğu ABD, Japonya ve Tayvan ordusuna ait olabileceğini kaydetti.

BBC’ye ait raporda, ABD Donanması’nın 2009 yılında yüzebilen dronelar üzerine araştırma yaptığını söyledi. Bu droneların su altında yüzebilir denizaltıları takip etmek, diğer ülkelerin karasularında su altı bombası aramak ve yönetmek dahil olmak üzere 7 şekilde kullanıldığı iddia ediliyor.

Alexander Neil, bazı teknelerin Pekin’deki rakip ülkelerin gemilerini izlediğini e sivil görünüm altında askeri bir güç olduğunu öne sürdü.


Editörün Seçimi

Multimedya