Umman'ın yeni sultanı Heysem bin Tarık Türk mü?

Umman'ın yeni sultanı Heysem bin Tarık Türk mü?

Cuma, 17 Ocak, 2020 - 17:15
Umman Sultanı Heysem bin Tarık (Reuters)
İstanbul/Şarku'l Avsat
Türkiye'de yayın yapan bazı medya organlarında Umman'ın yeni sultanı Heysem bin Tarık'ın Türk olduğuna dair iddialar yer aldı.

Bin Tarık'ın soyu, en eski Arap aşiretlerden Busaid Hanedanlığına uzanıyor.

Yeni sultan ile ilgili Arap basınındaki haberlerde ise Heysem bin Tarık'ın babasının İstanbul'da doğduğu, babaannesinin ise Türk olduğu öne sürüldü.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yayın yapan Erem News’te yer alan haberde, geçtiğimiz hafta 79 yaşında hayatını kaybeden Sultan Kabus bin Said’in yerine geçen Heysem bin Tarık’ın babaannesinin Türk olduğu ve adının ‘Kamile’ olduğu belirtildi.

Sultanın babası bin Teymur, 1920 yılında İstanbul’da doğdu ve halen hayatta.

Kız kardeşinin adı da Kamile

Kabus bin Said’in amcasının oğlu olan yeni sultan bin Tarık’ın soyu, 1741 yılında ülkeyi yöneten Busaid Hanedanlığına uzanıyor.

Umman Sultanı’nın sekiz kardeşinden biri olan Kamile’nin ismini babaannesinden aldığı belirtiliyor.

BAE’li gazetenin haberinde, şuan 100 yaşında olan yeni sultanın babasının, İstanbul’da dünyaya geldikten sonra bir süre annesiyle birlikte burada yaşadığı ve uzun süre Arapça konuşmakta zorlandığı aktarıldı.

66 yaşındaki Heysem bin Tarık, cumartesi Sultan Kabus’un vasiyetiyle yeni görevini devralmıştı.

Independent Arabia’nın haberine göre yeni sultan, daha önce Miras ve Kültür Bakanlığı yapmıştı. Sultan Kabus tarafından Umman’ın geliştirilmesinden sorumlu Vizyon 2040 Komitesi’nin başına getirilmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya