Guatemala Devlet Başkanı Giammattei: İsrail'in düşmanı bizim de düşmanımızdır

Guatemala Devlet Başkanı Giammattei: İsrail'in düşmanı bizim de düşmanımızdır

Cuma, 17 Ocak, 2020 - 16:00
Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei (AFP)
Guatemala/Şarku'l Avsat
Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei dün yaptığı açıklamada, her ne pahasına olursa olsun ülkesinin İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’te tutacağını duyurdu.

AFP’nin haberine göre üç gün önce göreve gelen sağcı Devlet Başkanı, selefi Jimmy Morales’in 2018 yılında Kudüs’te yeni bir büyükelçilik açma yönünde attığı adımla ilgili herhangi bir değişiklik yapmayacağını söyledi.

Giammattei konuya dair kararı, geçen yıl seçilmiş bir lider olarak İsrail'e yaptığı ziyaret sırasında aldığını verdiğini belirtti.

Başkent Guatemala’da Yahudi cemaatinin takipçileriyle yaptığı toplantıda konuşan Alejandro Giammattei şu ifadeleri kullandı:

“Kudüs'ü İsrail için ebedi bir şehir olarak tanımak ve ne olursa olsun önceki hükümetin büyükelçiliğimizi Kudüs'te tutma taahhüdünü yerine getirmek istedik. İsrail'in dostu bizim de dostumuz, düşmanı bizim de düşmanımızdır.”

Guatemala, ABD ile elçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyan iki ülkeden biri konumunda.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun oğlu Eduardo Bolsonaro, geçen aralık ayında babasının İsrail’deki Brezilya Büyükelçiliği’ni Kudüs'e taşıma niyetini duyurmuştu.

İsrail, 1967'de uluslararası toplum tarafından tanınmayan bir adımla Doğu Kudüs'ü işgal etmişti.

İsrail, Kudüs'ün tamamını başkent olarak görürken Filistinliler, Doğu Kudüs'ü gelecekteki devletlerinin başkenti olarak ilan etmek istiyor. Birçok ülke, Kudüs'ün statüsünün Filistin-İsrail barış müzakereleri yoluyla belirlenmesi gerektiği görüşünde.

Editörün Seçimi

Multimedya