Türkiye, Ghosn'un kaçırılmasına yardım ettiği düşülen iki kişinin görüntülerini yayınladı

Türkiye, Ghosn'un kaçırılmasına yardım ettiği düşülen iki kişinin görüntülerini yayınladı

Cuma, 17 Ocak, 2020 - 15:30
İş adamı Carlos Ghosn (Arşiv-Reuters)
İstanbul/Şarku’l Avsat
Mali usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle yargılandığı Japonya’dan kaçmayı başaran iş insanı Carlos Ghosn’a, yardım ettiği öne sürülen iki kişinin görüntüleri ortaya çıktı.

Anadolu Ajansı (AA) tarafından ilk kez yayınlanan güvenlik kamerası görüntülerinde, Michael T. ve George Antoine Z'nin, pasaport kontrol noktasında oldukları görülüyor.

Wall Street Journal’in haberine göre, Michael T.,  ABD Özel Kuvvetlerinin eski üyesi olup hali hazırda özel güvenlik görevlisi olarak çalıştığını aktardı.

Müzik kutusunda saklandıktan sonra Japonya’dan kaçmayı başaran Nissan’ın eski CEO'su Carlos Ghosn, Lübnan’da düzenlediği basın toplantısında, olaya ilişkin detaylara yer vermedi.

Türk polisi, Atatürk Havalimanı’na indikten sonra Ghosn’un Lübnan’a giden başka bir özel uçağa taşındığını söyledi.

AA, Japonya’dan Türkiye’ye gelen Michael T. ve George Antoine Z'nin Ghosn’a eşlik ettiğini, ancak daha sonra İstanbul Havalimanı’na geçerek, Lübnan Hava Yolları'na ait bir uçakla Türkiye'den ayrıldıklarını aktardı.

Türk makamları, MNG Jet, çalışanları dahil kaçışla ilgili olduğundan şüphelenilen 5 kişiyi gözaltına almıştı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, uçağın kaçış operasyonu sırasında yasadışı olarak kullanıldığını ve suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

Editörün Seçimi

Multimedya