İngiltere'den Hizbullah'ın tüm varlıklarını dondurma kararı

İngiltere'den Hizbullah'ın tüm varlıklarını dondurma kararı

Cuma, 17 Ocak, 2020 - 17:00
Hizbullah destekçileri Beyrut'ta bir kutlama sırasında (Reuters-Arşiv)
Londra/Şarku’l Avsat
İngiltere Hazine Bakanlığı, bütünüyle bir terör örgütü olarak sınıflandırılan Lübnan Hizbullahı’nın sahip olduğu tüm varlıklarının terör ve terörün finansmanı kuralları uyarınca dondurulacağını açıkladı.

Reuters’a aktardığına göre daha önce İngiltere hükümet kuralları çerçevesinde Hizbullah’ın sadece askeri kanadına ait varlıkların dondurulmasına karar verilmişti.

İngiliz basınında daha önce yer alan haberlere göre İngiltere, 2015 yılında İran ile nükleer anlaşma konusunda yürütülen müzakerelerin başarısız olmasını önlemek amacıyla Hizbullah’ın ‘terör planlarını’ gizlemişti.

İngiltere, geçtiğimiz yıl ‘Ortadoğu'daki kırılgan durumu istikrarsızlaştırma girişimlerine devam ettiği’ gerekçesiyle Hizbullah’ın askeri ve siyasi kanatlarını tamamen yasaklamayı planladığını açıklamıştı.

İngiliz hükümeti, kararın gerekçesiyle ilgili açıklamasında, Hizbullah'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ihlal ederek silah temin etmeyi sürdürdüğü ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’e verdiği destekle rejimin Suriye halkına uyguladığı vahşi ve şiddetli baskıya yardım ettiğini ve bölgedeki çatışmayı uzattığını ifade etmişti.

İngiltere İçişleri Bakanlığı da Lübnan Hizbullahı'nı siyasi kanadı dahil bütünüyle terör örgütleri listesine almıştı.

Londra, Hizbullah'ın güvenlik birimi ve askeri kanadını 2001 ve 2008 yıllarında yasa dışı ilan etmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya