Azzam el-Ahmed: Filistin hükümeti sürprizlere açık

Azzam el-Ahmed: Filistin hükümeti sürprizlere açık

Cuma, 17 Ocak, 2020 - 12:15
Dün el-Halil yakınlarında evleri yıkılan Filistinli aile İsrail askerleriyle çatışmaya girdi (AFP)
Ramallah/Kifah Zebun
Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve El Fetih Hareketi Merkezi İcra Komiteleri üyesi Azzam el-Ahmed, son İsrail uygulamaları ışığında Filistin Otoritesinin varlığının “sürprizlere açık” olduğunu söyledi. El-Ahmed, mevcut durumun devam edemeyeceğini vurgulayarak Filistin liderliğinin Merkez Konseyinin toplanma çağrısını incelediğini vurguladı.

Fetih yetkilisi Ahmed katıldığı radyo programında yaptığı konuşmada, “Filistin liderliği, İsrail'in yerleşimcilik uygulamalarına cevap vermek için uygun önlemleri almak üzere bir Merkez Konseyi toplantısı yapmayı ciddi şekilde düşünüyor” dedi. El-Ahmed, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın liderlere son İsrail uygulamalarını hatırlatarak “durumun bu şekilde sürdürülemeyeceğini” söylediğini aktardı.

Yetkili, “şimdi yapmamız gereken İsrail ile olan ilişkilerin tümünü kesip onunla imzalanan anlaşmaları sonlandırdıktan sonra kararların nasıl uygulanacağını tartışmak olacak. Nihai ve net kararlara ihtiyacımız var. Çünkü İsrail sürekli topraklarımızı ilhak ediyor” dedi.

Ahmed, İsrail’in eylemlerine karşı çabaların birleştirilmesi gerektiğini vurgulayarak BM’yi de barış için 7. maddeyi uygulama çağrısında bulundu.

Fetih yetkilisinin bu açıklaması, İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett’in Batı Şeria’da 7 bölgenin koruma altına alındığı, var olan 12 koruma alanın da genişletileceğini söylemesine cevap olarak geldi. Bennett’in kararı, Batı Şeria’daki “C” bölgesini ilhak etme planına hizmet ediyor. Bu alan, Batı Şeria'nın yüzde 60'ından fazlasını oluşturuyor, bu da bir Filistin devletinin rüyasının sona erdiği anlamına geliyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi Üyesi Hanan Aşravi yaptığı açıklamada, “İsrail’in 7 koruma bölgesi ilanı oldukça tehlikeli. Zira İsrail buraya yerleşim birimleri kurmak istiyor. Koruma bölgesi bahanesiyle Batı Şeria’yı ilhak edip Kudüs’ten izole etmeyi amaçlıyor. Bu da coğrafi olarak birbirine bağımlı özerk bir Filistin devletinin kurulmasının önünde engel oluyor. Aşravi, bu emperyalist yeni tavrın ucuz bir seçim kampanyası olduğunu vurguladı ve ekledi: “Bu da gösteriyor ki İsrail uluslararası hukuka aykırı hareket ederek aşırılık yanlısı yerleşimcilerin varlığını güçlendirip Filistin’e “Büyük İsrail” dayatmasında bulunmaktadır.

Öte yandan, Fetih hareketi Filistinlilerin toprakları yağmalayan ve Filistin şehirleri ile köylerinin bağlarını kopartan tüm projelere karşı koymalarını istedi. FKÖ’nün Devrim Komitesi Üyesi İyad Nasr da Ürdün Vadisi ve C bölgesinin ilhak edilmesi politikasıyla ilgili olarak Bennett ve Netanyahu’yu uyardı. Bu projelerin seçimde aşırı sağcıları razı etmek için uygulandığını söyledi.

Hareketin sözcüsü yerleşimcilik politikalarının bütün sorumluluğunu İsrail’e yükleyerek işgal karşıtı halk eylemlerinin iki katına çıkarılması gerektiğini söyledi. Nasr, İsrail’in ev yıkımlarını arttırması, yetişkin ağaçları sökmesi, geniş arazileri geçirmesi ve ilgili uluslararası kurallara aykırı olarak doğal alanlar ikame etmesinin gerilimi tırmandırma projesi olduğunu söyledi ve bu uygulamaların “iki devletli çözüm” fikrini yok ettiğini belirtti.

Nasr, İsrail’in yerleşimci siyasetini arttırmasında Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun “Kudüs ve Batı Şeria’daki yerleşimcilerin uluslararası hukuka aykırı olmadığını” söyledikten sonra arttığını, işgal politikalarına Amerika’nın açık desteği olduğunu belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya