Gannuşi'nin siyasi hayatı bitiyor mu?

Gannuşi'nin siyasi hayatı bitiyor mu?

Cuma, 17 Ocak, 2020 - 12:15
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar
Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi, parlamento başkanlığının en iyi günlerini yaşamıyor. Gannuşi, Nahda Hareketi'nin önerisiyle hükümet kurmak üzere görevlendirilen Habib el-Cemli'nin parlamentoda güvenoyu almasını sağlayamadı.

Bildiğimiz gibi Gannuşi etkili bir hatiptir ve taktiksel atılımlarda, halkın desteğini kazanmada ve İhvan’a mensup kuramcıların Arap dünyasında onlarca yıldır çokça kullandıkları meşhur içtihat kuralında olduğu gibi iki zarardan ağır olanı bertaraf etmede ustadır.

Raşid Gannuşi ile İhvan’ı destekleyen Türkiye Cumhurbaşkanı arasındaki gizlenemeyen yakın ilişkinin geçmişi onlarca yıl öncesine dayanıyor. Bu, samimi ve özel bir ilişkidir. İslamcıların bugün İslam âleminde İhvan’ın lideri, hamisi ve sembolü olarak Recep Tayyip Erdoğan'ı göstermeleri ile bu ilişki daha da kökleşmiştir.

Tunus'un büyük komşusu Libya, Erdoğan'ın Osmanlı’dan kalma meseleleri öne sürerek içerisindeki İhvan kökenli meşrulaştırıcı ruh ile Libya arenasına girmesi ve oradaki çatışmaya kişisel olarak dâhil olmasının ardından bugün daha kritik bir durumda.

Gannuşi, Erdoğan'ın Libya’daki rolünü destekledi. Belki de Tunus’un çiçeği burnunda Cumhurbaşkanı Kays Said'i Erdoğan ile yaptığı tartışma yaratan görüşmeye teşvik eden de oydu. Gannuşi’nin Türkiye'ye sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmesinin ardından bugün Tunus’ta eleştiri fırtınası onun tarafına doğru esmeye başladı.

Tunus milletvekilleri Münci Er-Rahavi ve Abir Musa, Libya’da tehlikeli rol üstlenen birine yaptığı ziyaret sebebiyle Gannuşi'yi, parlamentoda bulunduğu sırada sert bir dille eleştirdiler. Komik olan ise Gannuşi'nin Türkiye’nin ürettiği yeni araba sebebiyle arkadaşı Erdoğan'ı tebrik etmek üzere Türkiye’ye gittiğini söyleyerek kendini haklı göstermeye çalışmasıdır!

Gannuşi sadece İslamcı bir aktivist ya da kalkınmacı düşünceye sahip biri değil, Tunuslu devlet adamı ve Tunus Ulusal Güvenlik Konseyi üyesidir de. Tunus'un Libya konusundaki tutumu Cumhurbaşkanı Said tarafından ilan edilmiştir. Tunus’un tutumu Libya’da çatışmaya girmemektir.

Nahda Hareketi, Gannuşi'nin hükümet kurması için önerdiği Habib el-Cemli'nin parlamentoda güvenoyu alamamasının ardından kendi içerisinde tehlikeli bölünmeler yaşıyor.

Nahda Hareketinin önde gelen isimlerinden ve önceki hükümetin bakanlarından Ali el-Arid'in oğlu Hişam el-Arid, Nahda Hareketi'nden istifa ettiğini açıkladı. Diğer yandan hareketin Fransa'nın güneyindeki önemli merkezlerden birinin liderliğini yapan genç isim Hacer Brakos'un da Nahda Hareketi'nden istifa ettiğine dair haberler var.

Tunus'taki Mozaik FM radyosuna konuşan Nahda Hareketi yöneticilerinden Abdüllatif el-Mekki konuya dair şunları söyledi:

“Gannuşi’nin Erdoğan'ı ziyareti, yapılış biçimi ve zamanlama açısından yanlıştı. Gannuşi’nin devletin kılcal damarları üzerindeki egemenliği ile yüzleşilmelidir. Gannuşi, başbakanlık ve parlamento başkanlığı makamını bir arada yürütmeye çalışıyor.”

Raşid Gannuşi'nin ofisinin Eski Müdürü Zubeyr eş-Şahudi, Gannuşi’ye yönelik eleştirilerde bulundu ve görevinden istifa ederek evinden çıkmamasını talep etti. Şahudi, Gannuşi’nin eski dışişleri bakanı ve aynı zamanda damadı olan Refik Abdusselam’ı ve seçmenleri aldatan tüm yöneticileri hareketten uzaklaştırması gerektiğini söyledi.

Tüm bunlara rağmen Nahda Hareketi’nin tehlikeli lideri Raşid el-Gannuşi’nin siyasi hayatı tükenmedi mi?

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya