Sudan'daki ayaklanmanın ardından istihbarat birimine yeni başkan atandı

Sudan'daki ayaklanmanın ardından istihbarat birimine yeni başkan atandı

Cuma, 17 Ocak, 2020 - 12:30
Hartum’da ayaklanmaların olduğu bir bölgedeki hızlı destek güçleri (Reuters) - Sudan’ın yeni istihbarat başkanı Cemal Abdulmecid (AFP)
Hartum/Muhammed Emin Yasin

Sudan Egemenlik Konseyi, istihbarat servisinin operasyon kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen isyanı bastırmakta başarısız olmakla suçlanmasının ardından istifa eden İstihbarat Başkanı Ebubekir Dembeleb’in yerine Korgeneral Cemal Abdulmecid’i getirdi. Bununla birlikte Konsey, önceki rejim tarafından atanan anayasa mahkemesi hakimlerinin sözleşmelerinin yenilenmesini ise kabul etmedi. Ülkede yaşanan olaylar vatandaşlar arasında da korkuya sebep oldu.

Egemenlik Konseyi’nin resmi Facebook sayfası üzerinden yapılan kısa açıklamada, başkanlık sarayında yapılan toplantıda Dembeleb'in istifasının kabul edildiği ve istişareler sonucunda istihbarat başkanlığına Korgeneral Cemal Abdulmecid’in atandığı bildirildi.

Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan, daha önce yaptığı açıklamada emeklilik planını reddeden bazı istihbarat mensuplarının ayaklanmasının ordu tarafından bastırılmasından sonra istihbarat başkanının istifasını sunduğunu bildirmişti. İstihbarat teşkilatı mensupları tarafından gerçekleştirilen operasyonda ikisi asker beş kişi öldü.

Egemenlik Konseyi Sözcüsü Muhammed el-Feki Süleyman, tüm ilgili makamlarla yapılan istişarelerin ardından Korgeneral Cemal Abdulmecid’in istihbarat teşkilatının başına getirildiğini ve Dembeleb’in görevinden istifasının Konsey tarafından onaylandığını açıkladı.

Konsey dün düzenlediği toplantıda ayrıca yedi yıllık görev süresi sona eren anayasa mahkemesi hakimlerinin sözleşmelerinin yenilenmesini de reddetti.

Sudan istihbaratı tarafından yaşanan olaylara ilişkin yapılan açıklamada, geçen salı günü başkent Hartum ve diğer eyaletlerdeki yolları kapatan ve ateş açan güçlerin el-Ebyad şehrindeki operasyon birimini provoke ederek bu eylemi gerçekleştirdikleri ifade edildi. Açıklamada ayrıca istihbarat servisini yeniden yapılandırmakla görevli komitenin ağır silahları ve zırhlı araçları teslim aldığı ancak stratejik tesislerin ve kurumların korunması için küçük silahların ve makineli tüfeklerin bu kuvvetlerin ellerinde bıraktığı kaydedildi. Ordu ve diğer güvenli güçlerle koordineli bir şekilde hareket eden istihbarat servisi yöneticilerinin nüfus yoğunluğu olan bölgelerdeki kuvvetlerin tahliyesinde başarılı olduklarının belirtildiği açıklamada bu şekilde kayıpların daha az olmasının sağlandığı vurgulandı. Düzenli kuvvetler, isyancı güçlerin sığındığı güvenlik merkezindeki 45 zırhlı aracı, uçaksavar silahlarını ve ağır silahlarla yüklü 80 aracı teslim aldı.

Egemenlik Konseyi, istihbarat unsurları tarafından gerçekleştirilen isyanın soruşturulması için ordudaki üst düzey bir subayın başkanlığında kurduğu komiteye geniş yetkiler verdi. Komite üyeleri, Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan ve Yüksek Mahkeme Başkanı Nemat Abdullah'ın huzurunda yemin etti. Komite, Egemenlik Konseyi tarafından çıkarılan bir kararname ile Hartum ve diğer eyaletlerde yaşanan olaylar üzerine oluşturuldu. Olaylar sırasında yedi kişi ölürken aralarında sivillerin ve askerlerin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.

Egemenlik Konseyi Genel Sekreteri Usame Cadullah yaptığı basın açıklamasında, olaylara karıştığından şüphelenilenlerin aranmasının ve tutuklanmasının da komitenin görevleri arasında yer aldığını belirtti.

Kararname komiteye tüm kamu ve özel merkezlere girme, bütün belgeleri görüntüleme ve istenilen kişiyi ifadeye çağırma yetkisi veriyor.

Komitenin olaylardan sorumlu olanları belirlemek için tanıkları dinlemeye, veri toplamaya, can ve mal kaybını tespit etmeye başlayacağını belirten Cadullah, nihai raporun bir hafta sonra Konsey’e sunulacağını belirtti.

Geçen salı günü ayaklanan güvenlik güçleri başta başkent Hartum olmak üzere birçok eyaletteki istihbarat merkezinin kontrolünü ele geçirerek yerleşim merkezlerinde ateş açmıştı. Egemenlik Konseyi Başkanı el-Burhan, olayların araştırılacağını ve karıştıkları tespit edilen kimselerden hesap sorulacağını taahhüt etti. Ayrıca Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu da istihbarat mensuplarının çıkarttığı isyandan istihbarat daire başkanlığını sorumlu tuttu.

Sudan ordusu, isyancı güçlerle yaşanan, ağır ve hafif silahların kullanıldığı çatışmalardan sonra tüm karargahların yeniden kontrol altına alındığını duyurdu. Olayların ardından İstihbarat Başkanı Ebubekir Dembeleb istifa etti.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖGBG), onlarca kişinin öldüğü, yüzlercesinin de yaralandığı ve kaybolduğu olaylardan da ilgili operasyon biriminin güçlerini sorumlu tuttu. ÖDBG Merkez Konseyi Sözcüsü İbrahim eş-Şeyh yaptığı basın açıklamasında, güvenlik servisinin yeniden yapılandırılması ve eski rejime bağlı olanların uzaklaştırılması çağrısında bulunduklarını söyledi. Operasyon birimi güçleri tarafından gerçekleştirilen isyanın güvenlik kuvvetleri için bir test olduğunu ifade eden eş-Şeyh, söz konusu unsurların hedefinde iktidara yönelik yapılacak bir ayaklanma olabileceğini belirtti.

ÖDBG liderlerinden Vecdi Salih, olayların askeri niteliğe sahip siyasi bir isyan olduğuna dikkat çektiği açıklamasında yaşananların amacının eski rejimin tasfiyesinin önüne geçmek ve halk devriminin hedeflerinin gerçekleşmesini engellemek olduğunu vurguladı. Ayrıca devrik lider Ömer el-Beşir rejiminin tasfiyesi hususunda hiçbir şekilde geri adım atılmayacağını belirten Salih, silahlı kuvvetlerin ve hızlı destek güçlerinin büyük zorluklarla karşı karşıya olan devrime yönelik komplolara karşı koyduğunun da altını çizdi.


Editörün Seçimi

Multimedya