DEAŞ militanlarının çocukları için çağrı

DEAŞ militanlarının çocukları için çağrı

Cuma, 17 Ocak, 2020 - 11:15
Suriye’nin kuzeyinde, el Hol Kampında’ki kadın ve iki çocuğu (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat
Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları dün, Suriye’deki DEAŞ’lı militanlarının çocuklarının ülkelerine iade edilmesi çağrısında bulundu.

Uluslararası Bağımsız Soruşturma Komisyonu’na ait Suriye dosyasına ilişkin bir raporda, özellikle resmi belgelere sahip olmayan çocukların ‘tehlikeli durumda’ olduğu bilgisi yer alıyor.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada “Bu durum vatandaşlık hakları için tehlike oluşturuyor ve aile birleşimini engelliyor. Onları daha fazla istismar ve sömürüye maruz bırakıyor” ifadelerine yer verildi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) göre Suriye’deki kamplarda 28 bin yabancı çocuk var. Söz konusu çocuklardan 20 bini Irak’tan. Binlerce gencin ise yetişkinlerle birlikte cezaevinde olduğu düşünülüyor.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Sergio Pinheiro, çocukların yetişkinlerin bulunduğu yerde tutulmasını ‘korkunç bir ihlal’ olarak niteledi. İlgili hükümetleri bu uygulamayı durdurmak için harekete geçmeye davet etti.

Pinheiro açıklamasında, “Bu çocukların hapishanelerden transfer edilmesinin geciktirilmesi utanç verici. Bu bir skandal” ifadesini kullandı.

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia’dan aktardığı habere göre 2019 yılının başından bu yana, DEAŞ’ın Irak ve Suriye’deki kontrol alanlarındaki hakimiyetini kaybetmesinin ardından yaklaşık 50 ülkeden gelen yabancı militan tutuklandı.

DEAŞ militanı olan ailelerin çoğu Suriye’nin kuzeydoğusundaki, yaklaşık 68 bin kişinin bulunduğu el Hol Kampı’nda tutuluyor.2019 yılında çoğunluğu çocuk 500 kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Vatandaşlık tartışması

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Marie Dominique Parent, geçen kasım ayında Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı açıklamada, Avrupalı 700 ila 750 çocuğun Suriye’deki kamplarda tutulduğunu, bunlardan 300’ünün Fransız olduğunu söyledi.

Bazı Avrupalı ülkeler, insani sebeplerden ötürü ebeveynleri olup olmamasına bakmaksızın çocukları geri almayı başardı. Ancak Birleşmiş Milletler; İngiltere, Danimarka ve Fransa gibi ülkelerin bazı DEAŞ’lıları vatandaşlıktan çıkarma uygulamasını eleştirdi.

Raporda böyle bir uygulamanın temel insan hakları da dahil olmak üzere çocukları olumsuz etkilediği kaydedildi.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu üyesi Hanny Megally, devletlerin çocukları korumak için belirli yükümlülükleri olduğunu belirterek bahsi geçen ülkelerin bu temel ilkelere uymayarak yükümlülükleri açıkça ihmal ettiklerini belirtti.

Raporda, bazı çocukların anneleri olmadan ülkeye getirilmesi eleştirilirken, bu durumun çocuk haklarına aykırı olabileceği öne sürüldü.

Soruşturma Komisyonuna ait raporda Suriye hükümetinin cinayet, tecavüz ve işkenceyle insanlığa karşı savaş suçları işlediği de vurgulandı.

Editörün Seçimi

Multimedya