Cezayir Cumhurbaşkanı parlamento reformu için kolları sıvadı

Cezayir Cumhurbaşkanı parlamento reformu için kolları sıvadı

Perşembe, 16 Ocak, 2020 - 13:30
Cumhurbaşkanı Tebbun, Cezayir'de düzenlenen bir basın toplantısında konuştu (Reuters)
Cezayir/Boualem Goumrassa
Cezayir’deki siyasetçiler, Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un Halk Meclisi (Yasama Odası) ve Ulusal Meclisi (İkinci Parlamento Odası) feshetmeyi ve bu yıl sonuna kadar erken yasama seçimleri yapılmasını hedeflediğini aktardı.

Bu yaklaşım, siyasi sınıfla yaptığı istişareler çerçevesinde Tebbun ile bir araya gelenlerin belirttiğine göre, siyasi sınıftan geniş bir kesimin iradesine yanıt verir. Zirâ bu sınıf, parlamentonun “sahte seçimlerle oluşturulduğuna” inanıyor.

Tebbun, 12 Aralık’taki seçim kampanyası sırasında, seçildiği taktirde parlamentonun yapısı hakkında değişiklikler yapılacağını vaadetmişti. Ardından bu konu, parlamentodaki muhalif partiler tarafından yayınlanan acil fesih çağrıları bağlamında Tebbun’a sunuldu. Bu partiler, 2017’de yapılan yasama seçimlerinin iktidardaki rejimin ölçülerine göre dikilmiş sahte bir çoğunluk ürettiği düşüncesindeydi.

Yeni Nesil Partisi Başkanı Süfyan Cilali, Salı günü Cumhurbaşkanı Tebbun ile bir araya gelerek bu yıl sonuna kadar yasama seçimleri yapılması olasılığı hakkında konuştu. Siyasi kaynaklar ise Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada Tebbun’un, son 20 yıla damgasını vuran yolsuzluk ve sahtekarlık defterlerini kapatmak için parlamentonun feshini ciddi ciddi düşündüğünü bildirdi.

Tebbun’un Buteflika iktidarında uzun yıllar İmar ve İskan Bakanlığı ve Başbakanlık yapmış olması ise dikkat çekici.

Yasama yetkisi başladığından beri, 20 milletvekiline sahip solcu İşçi Partisi, “açık bir sahtekarlık” olduğunu düşündükleri son seçimleri protesto etmek için ilk yasama meclisinin feshedilmesi çağrısında bulunmuştu. Partinin milletvekilleri, 22 Şubat'taki halk hareketi başlangıcında Halk Meclisinden istifa etmişti. Aynı şekilde Sosyalist Kuvvetler Cephesi (FFS) ve Kültür ve Demokrasi Mitingi üyeleri de aynı şekilde istifalarını sunmuştu.

Medyanın “huzurevi” olarak nitelediği Ulusal Meclis’in feshedilmesi ise yıllardır gündemde. Buteflika da görevine ilk geldiği zaman bu meclisi istemediğini çünkü hem bir işe yaramadığını hem de buraya gereksiz miktarda para harcandığını vurgulamıştı. Yasama yetkisinin olmadığı bu meclisin üyelerinin üçte biri, cumhurbaşkanı tarafından kendisine yakın kişiler arasından atanıyor.

Bu konudaki düzenlemelerin öncesinde, anayasada yapılacak değişikliklerin halk referandumuna sunulması bekleniyor. Bu referandumun ise sonbahar öncesinde düzenlenmesi düşünülüyor. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre Tebbun, geçen hafta, aktif parti ve kuruluşlardan anayasa ile ilgili teklif toplamakla görevli 16 üyeden oluşan bir “uzmanlar komitesi” kurmuştu. Bu komitenin ilk çalışmalarının sonuçlarını en geç iki ay sonra teslim etmesi şart koşulmuştu.

Tebbun, dün, 1994 Diyalog Komitesi Başkanı Yusuf el-Hatip ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bu görüşme ülkedeki genel durum ve anayasanın gözden geçirilmesi üzerine yapılacak birkaç istişare kapsamında geldi. Söz konusu toplantıda ayrılığa, zayıflığa ve dağılmaya sebebiyet vermemek için, 1 Kasım 1954 Bildirisi’nden sapmayı önlemenin en etkili yolu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

1 Kasım 1954 Bildirisi, o zaman patlak veren devrimin liderleri tarafından ilan edilen ve Cezayir Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı toplumsal mutabakat belgesi.

Editörün Seçimi

Multimedya