Tunus Parlamentosu'ndan Erdoğan ile görüşen Gannuşi'ye tepki

Tunus Parlamentosu'ndan Erdoğan ile görüşen Gannuşi'ye tepki

Perşembe, 16 Ocak, 2020 - 11:00
Nahda Hareketi Genel Başkanı ve Parlamento Başkanı Raşid Gannuşi ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmesinden bir kare
Tunus/Kemal bin Yunus
Tunus Parlamentosu, Türkiye'yi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile basına kapalı toplantı yapan Nahda Hareketi Genel Başkanı ve Parlamento Başkanı Raşid Gannuşi'ye tepki gösterdi.

Bazı parti liderleri ile milletvekilleri, Tunus, Libya ve Arap ülkelerinde Libya'daki Türkiye-Rusya rolü ve Ankara'nın Libya’ya asker göndermeyi ima etmesi hakkında tartışma yaşanan bir dönemde gerçekleşen bu ziyarete şiddetle karşı çıktı.

Gannuşi ise söz konusu ziyaretin partisi ile AK Parti arasındaki eski ilişkiler çerçevesinde düzenlendiğini söyleyerek, “Bu kişisel bir ziyarettir. Parlamento’nun fonunu kullanmadım ve hiçbir görüşmede parlamento adına konuşmadım. Parlamento’da bir parti liderinin yurt dışı ziyareti yapmasına yönelik bir engel yok. Bunu bir problem olarak görmüyorum” dedi.

Ancak buna rağmen Gannuşi’nin muhalifleri ikna olmadı ve Nahda liderliğine bağlı kaldığı sürece kendisinin Parlamento Başkanlığı görevinden alınmasını talep etti.

Parlamento’da Gannuşi’yi bu ziyaretten sorumlu tutmak amacıyla yapılan oylamada ise 122 milletvekili ‘evet’ oyu verirken, 20 milletvekili bu adıma karşı çıktı.

Parlamento blokları ve bazı siyasi parti liderlerinin Gannuşi’nin Türkiye ziyaretini reddetmesi, Nahda Hareketi’nin Başbakan için yeni aday seçme şansını zayıflatmak için üzerinde baskı uygulama amacı taşıdığı düşünüldü.

Gannuşi’nin Kartaca Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Kays Said ile bir araya gelmesinin ardından söz konusu partilerin endişesi arttı.

Raşid Gannuşi’nin toplantı yaptığı bir diğer isim olan Tunus'un Kalbi Partisi Başkanı Nebil el-Karvi, Nahda Hareketi Başkanı ile yeni başbakanın ismi ve ekibi hakkında görüştüklerini söyledi.

Demokratik Akım Partisi lideri Gazi Şavaşi, Gannuşi’nin Erdoğan ile yaptığı toplantıya değinerek, “Paralel diplomasi, devlet birliğine bir darbedir” yorumunda bulundu.

Eski Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi ise ‘paralel diplomasi’ ve Gannuşi’nin Cezayir, Türkiye, Malezya ve Katar ziyaretlerini eleştirdi.

Editörün Seçimi

Multimedya