Filistin Yasama Konseyi yeniden hayata dönmek için seçimleri bekliyor

Filistin Yasama Konseyi yeniden hayata dönmek için seçimleri bekliyor

Perşembe, 16 Ocak, 2020 - 11:15
2018’in sonlarında feshedilen Filistin Yasama Meclisi’nin girişi (AFP)
Ramallah/Şarku’l Avsat

Filistin Yasama Meclisi’nin genel merkezi, işgal altındaki Batı Şeria'da, Ramallah’ta bulunuyor. Bu merkezde bulunan milletvekillerinin posta kutularındaki okunmamış mektuplar ise günden güne birikiyor. Zirâ feshedilen konsey, yeni seçimlerle ayrılmayı bekliyor.

Filistin Yasama Meclisi seçimleri en son 2006'da yapılmış, koltuk çoğunluğunu Hamas kazanmıştı. Hamas'ın Gazze Şeridi'nin kontrolünü ele geçirmesiyle mecliste Fetih ve Hamas hareketleri arasında keskin anlaşmazlıklar ortaya çıkınca 2007'de Yasama Meclisi’nin çalışmaları durdurulmuştu. 2018’in sonlarında ise Filistin Cumhurbaşkanı meclisin resmi olarak feshedildiğini ilân etmiş, üç ay içinde parlamento seçimleri yapılması çağrısında bulunmuştu. Ancak henüz seçimler için tarih belirlenmiş değil.

Bugün, Ramallah’ın hayat dolu caddelerinden birindeki dört katlı meclis binasının zincirle kilitlenmiş kapılarını ve çevresinde bekleyen polisleri görmek mümkün.

Meclis binasının yıllardır kapısının açılmadığı toplantı odasının girişindeki kir, toz ve kırık cam, içerdeki manzaranın da pek farklı olmadığını gözler önüne seriyor. Yüzlerce araba kapasiteli otoparkta ise sadece birkaç araba duruyor. Milletvekillerine ait ofislerde yıllardır el sürülmeyen mektuplar birikmeye devam ediyor.

2004’te açılan genel merkez, bugüne kadar seçime yalnızca 2006’da seçime tanık oldu. Filistin Yasama Meclisi’nin her üyesi, esas görevlerini yerine getirmeseler de yaklaşık üç bin dolar değerindeki maaşlarını almaya devam ediyor. Ancak Cumhurbaşkanı Abbas, meclisin feshinin ardından Hamas'a bağlı milletvekillerinin maaşlarını kesti.

20 yıldan fazla süredir Yasama Meclisi Genel Sekreterliği’nde çalışan Reşa Kavvas, AFP’ye yaptığı açıklamada burada çalışanların maaşlarının diğer kamu sektörü çalışanlarınki gibi ödenmeye devam ettiğini belirtiyor. Kavvas, sayıları 120 olan Filistin Yasama Meclisi çalışanlarının şu an yalnızca panel tartışmaları yürütmek, öğrenci ağırlamak, merkeze gelen vatandaşlara yardım sağlamak gibi bazı faaliyetler düzenlemekle meşgul olduklarını söylüyor. Meclis Parlamento Komiteleri Genel Müdürü Ahmed Ebu Deyye da konuya dair “2007’de çalışmalar kesildiğinden beri meclis dâhilindeki komiteler aracılığıyla çeşitli sıklıklarda çalışıyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Yasama Meclisi’nin çalışmalarının durdurulması, Filistin Otoritesi Başkanı’na yasa dengi karar çıkarma hakkı tanıyor. Bu kararlar, Filistin tüzüğüne veya anayasasına dayanıyor. Anayasaya göre Filistin Otoritesi Başkanı’nın kararlarıyla çıkarılan yasalar, Yasama Meclisi’nin ilk oturumdaki çıkarılacak kararlar hâricinde değiştirilemiyor.

Ebu Deyye, Yasama Meclisi’nin feshedilmesinin ardından Devlet Başkanı Abbas’ın yaklaşık 300 farklı karar aldığını belirtti. Arap Dünyası Demokrasi ve Seçim Gözlemevi (El-Mersad) Müdürü Arif Ceffal ise bu konuda “Yürütme otoritesinin yasama dosyaları, hatta adli dosyalar üzerinde tam kontrole sahip olmasına izin veren siyasi yasama sisteminde 2006'dan beri boşluklar mevcut” açıklamalarında bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Abbas, eylül ayında Birleşmiş Milletler’de yaptığı konuşmada yeni yasama seçimleri niyetini açıklamış, bu açıklama tüm Filistin gruplarının seçimlere katılma onayını almıştı. Zirâ seçimlerin aslında dört yılda bir yapılması gerekiyordu. Abbas, seçim tarihinin belirlenmesinin İsrail’in Kudüs’teki Filistinlilerin de seçimlere katılmasına izin vermesine bağlı olduğunu belirtti. İsrail ise Kudüs’te seçimlerin düzenlenmesi talebine yanıt vermeyi askıya aldı.

Kudüs'te yaşayan, Kudüs kimliğine sahip olan Filistinliler, 1996’daki ilk Filistin seçimlerine, 2006’daki Yasama Meclisi seçimlerine ve 2005’te Abbas’ın kazandığı devlet başkanlığı seçimlerine katılmıştı. Seçim kararının açıklaması, ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesi ve elçiliğini bu tartışmalı şehre taşıması sonrasında geldi.

Ramallah merkezli İnsan Hakları Bağımsız Komisyonu (ICHR) Müdürü Ammar Dwaik, seçimlerin düzenlenmesinin tehlikeli olabileceği görüşünde. Dwaik konuya dai yaptığı açıklamada “Siyasi olarak hassas bir dönemde yaşıyoruz. Bu yüzden seçimleri oldukça dikkatlice ele almalıyız. Herkesin bu konuda açık siyasi iradesini göstermesi gerekiyor” diyor.
Hukukçular ise seçimlerin Filistin bölünmesine son verebileceği inancında. Dwaik ise şu değerlendirmede bulunuyor;

“Seçimler, Filistin siyasi sisteminin yeniden birleşmesine açılan bir kapıdır. Aynı zamanda vatandaşın siyasi katılımını ve kendisini kimin temsil edeceğini seçmesini sağlayacak olan kanuni ve anayasal bir haktır.”
Parlamento Komiteleri Genel Müdürü Deyye de konuya dair yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullanıyor;

“Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın yeni milletvekilleri seçim tarihi kararını bekliyoruz. Seçim konusunda her zamankinden daha güçlü bir siyasi iradenin olduğuna ve Yasama Meclisi’nin yeniden hayata döneceğine inanıyoruz”


Editörün Seçimi

Multimedya