Almanya'da Çin casusluk şebekesine baskın

Almanya'da Çin casusluk şebekesine baskın

Çarşamba, 15 Ocak, 2020 - 16:30
Berlin’deki Çin Büyükelçiliği (AFP)
Berlin/Şarku’l Avsat
Almanya'da Federal Başsavcılık, aralarında eski Avrupa Birliği (AB) diplomatının da yer aldığı 3 kişi hakkında Çin için casusluk yaptıkları gerekçesiyle soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında 3 şüphelinin ofis ve evlerinde aramalar yapıldı.

Reuters’un Der Spiegel Dergisi’nden akatardığı habere göre, hakkında soruşturma başlatılan eski AB diplomatının Brüksel’de üst düzey görevde bulunduğu, daha sonra AB elçisi olarak birçok ülkede görev yaptığı, bu kişinin 2017’de AB'deki kariyerine son verdiği ve bir lobi şirketinde çalışmaya başladığı kaydedildi.

Çin’in Almanya ve Avrupa Birliği’ne karşı casusluk eylemlerine karıştığı ve somut iddiaların bulunduğu söz konusu soruşturma bir ilki teşkil ediyor.

Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri, Çin teknoloji devi Huawei’nin 5G özelliğinin olduğu uygulamaları engellemek için ABD tarafından baskıya uğruyor.

Federal Savcılık Sözcüsü Markus Schmitt, söz konusu ajan faaliyetlerine yönelik soruşturma yürüttüklerini söyledi.

Baskınlar Berlin ve Almanya’daki modern teknoloji endüstrileri için önemli bir merkez olan Baden Württemberg ve Bavyera’da gerçekleşti.

Dergi, eski diplomatın AB Dışişleri Ofisi’nde birçok üst düzey pozisyonda çalıştığını belirtti. Diplomatın AB’den ayrıldıktan sonra lobi faaliyetlerinde bulunduğu kaydedildi. Söz konusu diplomat Çin’e gittiğini kabul etmezken savcılık bahsi geçen üç kişinin isim ve pozisyonlarına dair açıklama yapmadı.

Editörün Seçimi

Multimedya