ABD'nin Çin ürünlerine uyguladığı gümrük vergisi yürürlükte kalacak

ABD'nin Çin ürünlerine uyguladığı gümrük vergisi yürürlükte kalacak

Çarşamba, 15 Ocak, 2020 - 12:30
Çin’in Şangay şehrindeki bir limanda bulunan konteynerlar (Reuters-Arşiv)
Pekin/Şarku’l Avsat
ABD, kısmi ticaret anlaşması nedeniyle Çin mallarına uygulanan gümrük vergilerini koruyacağını söyledi. AFP’nin haberine göre, Washington’ın bugün Çin ile anlaşma imzalaması beklenirken vergilerin kaldırılmayacağının öngörüldüğü aktarıldı.

ABD Hazine Bakanlığı ve Ticaret Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, “Gelecekte vergilerin kesilmesi için herhangi bir anlaşma yok. Aksini iddia eden söylentiler tamamen yanlış” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklama, Bloomberg tarafından hazırlanan bir raporun ardından geldi. Raporda, Çin’e uygulanan milyarlarca dolarlık vergilerin yürürlükte kalacağı ancak önümüzdeki kasım ayında gerçekleşmesi planlanın ABD başkanlık seçimlerinin ardından kaldırılabileceği iddia edildi.

Pekin yönetimi, Washington’dan uygulanan gümrük vergilerinin bir kısmını ya da tamamının kaldırılmasını talep ediyor.

İki ülke arasındaki ticaret savaşı iki yılı aşkın bir süredir devam ediyor. Dünyanın en büyük iki ekonomik gücünden yüz milyarca dolarlık gümrük vergisi alınıyordu.

ABD Başkanı Donald Trump, 2018 yılında Çin ile ticaret savaşı başlattı.

Trump yönetimi, 250 milyar dolarlık Çin ithal ürünlerine yüzde 25 oranında vergi uyguluyor. Vergilerin yüzde 15’e düşürülmesi durumunda 120 milyar dolarlık vergi uygulanmış olacak.

ABD, geçen aralık ayında 160 milyar dolar değerinde Çin menşeli tüketici ürününe ek vergi uygulama kararı almıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya