Lübnan sokakları, öfke haftasında yeniden gösterilere sahne oldu

Lübnan sokakları, öfke haftasında yeniden gösterilere sahne oldu

Salı, 14 Ocak, 2020 - 11:30
Beyrut’ta hükümet karşıtı protestolar sırasında yakılan lastiklerin yanından geçen bir ordu mensubu (AP)
Beyrut/Şarku'l Avsat

Lübnan’daki göstericiler, ülkedeki siyasi elitlere yönelik gerçekleştirilen protestolar için bugün yeniden sokaklara döküldü. Bugünkü protestoları Öfke Haftası olarak adlandıran göstericilerin hedefinde politikacıları baskı altına almak var.

DPA’nın haberine göre Lübnan’da 17 Ekim’de başlayan protestolar, Başbakan Saad el-Hariri’nin istifasına yol açmıştı.

Protestolar, haftalardır devam eden keskin gerilemelerin ardından hükümetin çöküşü ve kötüleşen ekonomik koşullar ışığında yeniden patlak verdi.

Ana caddeleri kapatmak ve memurların işe gitmelerini engellemek için lastik yakan protestocular ülkenin kuzey, güney ve doğusundaki ana yolları kesti.

Ana yolları açmak için bölgeye çok sayıda asker ve polis gönderildi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, hükümeti kurma görevini Prof Dr. Hassan Diyab’a vermişti. Ancak çeşitli siyasi bloklar arasındaki çekişmeler nedeniyle henüz süreç başarıya ulaşamadı.

Yetkililerin yapısal reformlar gerçekleştirememesi nedeniyle uzun yıllardır süren yavaş büyümenin ardından Lübnan aylardır ciddi bir likidite krizi, temel malzeme fiyatlarının yükselmesi ve liranın dolar karşısındaki değerinin yarısından fazlasının paralel piyasadaki kaybına bağlı olarak tarihinin en kötü ekonomik buranına tanık oluyor.

Mevcut durumda 1 dolar, bin 507 Lübnan lirasına karşılık geliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya