Avn: Bazı engeller yeni hükümetin kurulmasına mani oldu

Avn: Bazı engeller yeni hükümetin kurulmasına mani oldu

Salı, 14 Ocak, 2020 - 14:30
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn (DPA)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, geçtiğimiz hafta beklenen yeni Lübnan hükümetinin kurulmasına ‘bazı engellerin’ mani olduğunu söyledi.

Lübnan resmi haber ajansı NNA’ya göre Avn, diplomatik birlik üyeleri ve Lübnan'da akredite olan uluslararası kuruluşların yöneticileri ile yaptığı toplantıda, ülkenin şu anda 30 yıllık yanlış finansal politikalarının bedelini ödediğini söyledi.

İçeride ve dışarıdaki çeşitli faktörler sonucu Lübnan'da ekonomik, finansal ve sosyal kriz yaşandığını dile getiren Avn, “Komşu ülkelerdeki savaşlar Lübnan'ı kuşattı. İhracat pazarlarını etkiledi. Yurtdışından gelen para akışı azaldı. Bu da ekonomiye ve finansal piyasaya büyük zarar verdi” dedi.
Protestolara dikkat çeken Avn değerlendirmesinde şu ifadelerle devam etti;

“İstenen reformu başarmak için gerçek bir fırsat oluştu. Çünkü mezhepsel ve siyasi korunaklı alanları sarstı. Kırmızı çizgileri sildi. Hesap verilebilirlik mümkün oldu. Yargıya güçlü bir ivme kazandırdı ve önceki hükümet tarafından onaylanması imkansız olan bir reform belgesi kabul edildi. Ancak bir takım politikacıların halk hareketlerini kullanma girişimleri bazılarının dağılmasına yol açtı. Ayrıca bazı medya kuruluşları ve bazı göstericiler tarafından benimsenen söylentiler, hareketin bir kısmının yolsuzluğu doğru bir şekilde tanımlamasını engelledi. Yine de yolsuzlukla mücadele etmek için sokaklar ve evlerdeki iyi Lübnanılara güveniyorum.”

Cumhurbaşkanı Avn ayrıca,  “Lübnan'daki mevcut durum güvenliği olumsuz etkilediği için ekonomik krizi daha da kötüleştirerek, her türlü suç oranının artmasına yol açtı” şeklinde bir yorumda da bulundu.

Diğer yandan, DPA’ya göre Lübnan’lı prostestocular, ‘Öfke Haftası’ adı altında sosyal medyadan yapılan çağrı üzerine sabah saatlerinden itibaren meydanları doldurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya