İran'daki gösteriler sırasında 30 kişi gözaltına alındı

İran'daki gösteriler sırasında 30 kişi gözaltına alındı

Salı, 14 Ocak, 2020 - 15:00
İran ordusunun Ukrayna uçağını düşürdüğünü kabul ettikten sonra Tahran’da düzenlenen gösteriler (EPA)
Londra/Şarku’l Avsat

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının düşürülmesine ilişkin yapılan itirafın ardında devam eden gösteriler sırasında 30 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Tesnim haber ajansına göre, İsmaili konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Son olaylarda yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı” ifadelerini kullandı.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından İran ordusu, Irak’taki ABD üslerine yapılan füze saldırısı sırasında Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağını ‘yanlışlıkla’ vurduğunu itiraf etmiş ve bu itirafın ardından İranlı göstericiler sokaklara dökülmüştü.

İçerisinde çok sayıda Kanadalı ve çeşitli ülkelerden çifte vatandaşlığa sahip İranlıların bulunduğu Tahran’dan Kiev’e giden Ukrayna uçağının düşmesi sonucu 176 kişi hayatını kaybetmişti.

Tahran, kazanın hemen ardından uçağın İran tarafından atılan füze ile düşürüldüğü iddialarını reddederken, kazadan birkaç gün sonra ise uçağın yanlışlıkla düşürüldüğünü itiraf etti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ukrayna Havayolları'na ait uçağın düşürülmesine ilişkin yaptığı açıklamada “Affedilemez bir hata” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya