Tunus Cumhurbaşkanı, hükümeti kuracak yeni isim için istişarelere başladı

Tunus Cumhurbaşkanı, hükümeti kuracak yeni isim için istişarelere başladı

Salı, 14 Ocak, 2020 - 12:45
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 13 Ocak’ta Tunus’ta İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile bir araya geldi (AFP)
Tunus/Munci es-Saidani
2011 devriminin 9. yıldönümü arifesinde Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Habib el-Cemli tarafından önerilen hükümetin parlamentoda güven oyu alamaması sonrasında ikinci bir ismi hükümeti kurmakla görevlendirmek için, parlamentodaki siyasi parti temsilcileriyle görüşmeler düzenlemeye yöneldi.

İstişare ve görüşmelerin, bu defa parlamentodaki siyasi partilerin başkanlarıyla sınırlı olacağı, Genel İşçi Sendikası’nı ve diğer meslek gruplarını içermeyeceği belirtildi.

Aynı şekilde Cumhurbaşkanının, Nahda Hareketi, Tunus’un Kalbi, Demokratik Akım, Halk Hareketi, Onur Koalisyonu, Özgür Anayasa Partisi, Yaşasın Tunus Partisi, Ulusal Reform başkanları ve üçten az milletvekilleri tarafından temsil edilen bazı parti liderleriyle 10 gün boyunca görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Said’in, 20 Ocak Pazartesi günü sona erecek görüşmeler kapsamında, hükümeti kurmak için ‘en yetenekli isimleri’ belirlenmesi umuluyor. Kays Said, erken parlamento seçimlerine yol açacak ikinci bir başarısızlıktan kaçınmak için, yeni kabineyi oluşturmak üzere atanacak isimlere onay verilmesini garanti edecek geniş bir siyasi uzlaşıya ulaşmaya çalışacak.

Öte yandan siyasi partiler de hükümeti kurması için çeşitli isimler önermeye başladı. Partiler ayrıca, Tunus Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurması için atanacak isim hususunda yerine getirilmesi gereken koşulları da ele aldı. Bu çerçevede partiler, ‘devrim sürecine’ bağlı bir ismin atanması ve ‘eski rejimin sembollerinden’ kaçınılması gerektiğine dikkati çekti.

Hükümeti kurmakla görevlendirilecek yeni isim hakkında ise, Nahda Hareketi’ne yakın bir çizgide olan Onur Koalisyonu lideri Abdullatif el-Alavi, partisinin, ‘vergi kaçakçılığı ve kara para aklamakla suçlanan Nebil el-Karvi başkanlığındaki Tunus’un Kalbi ve eski rejime bağlı Özgür Anayasa Partisi hariç’, çok sayıda siyasi partiyi içeren güçlü bir siyasi hükümet kurmak istediğini vurguladı. İstişarelerde benimsenin metodolojinin değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Alavi, tüm siyasi taraflarla istişare toplantısı yapılması çağrısında bulundu. Abdullatif el-Alavi ayrıca, Cemli hükümetiyle ilgili istişarelerde yaşananların tekrarlanması önlemek amacıyla, halka açık şekilde ve Cumhurbaşkanının gözetiminde siyasi partilerin programlarının bakanlık pozisyonlarına ilişkin tasavvurlarının sunulması gerektiğine dikkati çekti.

Nahda Hareketi ise, siyasi bürosu aracılığıyla, Habib el-Cemli hükümetinin başarısızlığı sonrasında, devrim sürecindeki toplumsal zemine uygun ulusal birlik hükümeti kurulması çağrısında bulundu. Hareket, en yetkin ismin görevlendirilmesi hususunda Cumhurbaşkanına güven duyduklarını vurgulayarak, Tunus halkının taleplerini yansıtan ve başarı şartlarını taşıyan tüm ulusal isimlerle olumlu bir etkileşime girilmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Tunus’un Kalbi partisi, Halk Hareketi (15 sandalye), Yaşasın Tunus (14 sandalye), Müstakbel (Gelecek) Bloğu (9 sandalye) ve Ulusal Reform’u (15 sandalye) da içeren diğer partilerle birlikte açık bir ulusal girişim başlatma çağrısı yaptı. Tunus’un Kalbi, Nahda destekli Cemli hükümetinin başarısızlığı sonrasında, siyasi bir rol oynamaya hazır olduğunu da belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya