İran’daki protestoların üçüncü gününe öğrenciler damga vurdu

İran’daki protestoların üçüncü gününe öğrenciler damga vurdu

Salı, 14 Ocak, 2020 - 10:30
İran güvenlik güçleri önceki gün Azadi Meydanı’ndaki protesto gösterilerini önlemeye çalıştı. (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat

İran'da protesto gösterileri üçüncü gününe girerken Ukrayna uçağının yanlışlıkla düşürülmesinin itirafı edilmesinin ardından hız kazanan ve öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği protestolardaki halk öfkesi dinmiyor. Sosyal medyada yer alan video görüntülerinde Azadi Meydanı’ndaki binlerce göstericiye göz yaşartıcı gaz sıkıldığı ve yaralıların olduğu görülürken Tahran yönetimi, güvenlik güçlerinin ateş açmadığını öne sürdü.

Başkent Tahran’daki en büyük dört üniversitenin öğrencileri, Azadi Meydanı’nı çevreleyen çalkantılı gecenin ardından bir araya gelerek üst düzey yetkilileri kınayan sloganlar attı. İran Devrim Muhafızları’na ait haber ajansı Tesnim’de de paylaşılan bir haberde, Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD tarafından öldürülen Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye ait pankartların yırtıldığı görüldü.

Tahran Polis Şefi General Hüseyin Rahimi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Polis gösteriler sırasında ateş etmedi. Çünkü başkent polis memurları soğukkanlı olma emri aldı” dedi.

Diğer yandan, İran’a uçak kazasının koşullarını araştırılması için baskı sürüyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadym Prystaiko, Reuters haber ajansına verdiği röportajda ülke liderlerinin, Ukrayna uçağında ölenlere yönelik izlenecek yasal süreci görüşmek için perşembe günü bir araya geleceğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya