Türkiye ve Suriye heyetleri Moskova'da görüştü

Türkiye ve Suriye heyetleri Moskova'da görüştü

Salı, 14 Ocak, 2020 - 09:45
(Sana)
Moskova/Raid Ceber
Moskova ve Şam, dün, Rusya’nın himayesinde Suriye-Türkiye güvenlik toplantısı yapıldığını açıkladı. Öte yandan Moskova, İdlib çevresindeki üç bölgede dün açılan ‘insani koridorların’ işleyişinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca İdlib kırsalındaki çatışmanın iki tarafı, birbirlerini ateşkes anlaşmasını ihlal etmekle suçladı.

Suriye rejim güçleri saflarında savaşan bir saha komutanı, Heyet-u Tahriru’ş Şam’a (HTŞ) bağlı savaşçıların, İdlib’in doğu kırsalındaki Gergnaz kasabası yakınlarında Suriye ordusunun konuşlandığı mevkilere saldırı başlattığını söyledi. Bunun yanı sıra ordunun Maarat el-Numan şehrinin güneyindeki mevkisine havan topları ile saldırı düzenledikleri bildirildi. Rusya, ateşkesin muhalif gruplar tarafından ihlaline devam edilmesine karşı uyarılarını sürdürdü.

Bu uyarı, Moskova'nın daha önce ilan ettiği insani geçişlerin faaliyete geçmesiyle eş zamanlı geldi. Rus ve Suriyeli kaynaklar, ilk gün, çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 74 sivilin, militanların kontrol ettiği İdlib’in kuzey kırsalındaki bölgelerden Suriye ordusu tarafından kontrol edilen bölgelere geçiş yaptığını aktardı. Siviller bunun için Halep kırsalındaki El-Hadır geçiş noktasını kullandı. Söz konusu kaynaklar yiyecek, içecek ve acil tıbbi hizmetlerin sağlandığını ve sivillerin güvenli alanlara taşındığını belirtti. Kaynaklar ayrıca Hobait geçiş bölgesinden ordunun kontrol ettiği Hama’nın kuzey kırsalına 50'den fazla sivilin geçtiğini de ifade etti.

Öte yandan Suriye Milli Ordusu’na (SMO) bağlı Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) saflarında savaşan bir komutan, rejim güçlerinin ateşkesi ilk saatlerinden itibaren ihlal ettiğini ve İdlib'in doğu kırsalındaki Maarat el-Numan ve çevresindeki bazı kasabalarda ve İdlib’in doğu kırsalındaki köylerde olmak üzere yaklaşık 14 yerde ağır toplarla saldırı gerçekleştirdiğini ileri sürdü. Söz konusu komutan, "Rejim güçleri, İdlib kırsalında uygulanan ateşkes kararından yararlanarak, savaşçılarını ve mühimmatlarını İdlib kırsalındaki çatışma bölgelerinden Halep'in güney kırsalına ve Lazkiye'nin kuzey kırsalına taşıdı” açıklamasında bulundu.

Moskova, İdlib'den ve çevresinden ayrılan sivillerin sınırlı hareketine rağmen insani geçişlerin işleyişinden duyduğu memnuniyeti dile getirmişti. Rus askeri çevreleri sivillerin sınırlı hareketini Nusra Cephesi'nin insani geçişlerin önüne koyduğu engellere bağladı.

Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı Hmeymim Üssü Uzlaşma Merkezi tarafından dün yapılan açıklamada, sivillerin 13 Ocak saat 12.00'dan itibaren Suriye rejim güçlerinin kontrolü altındaki ‘gerginliği azaltma bölgesine’ üç noktadan geçişinin sağlanacağı belirtilmişti. Geçiş için hazırlanan noktaların Ebu ez-Zuhur, Hobait ve El-Hadır bölgelerinde olduğu kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu geçiş noktalarında ilk yardım, temiz su, sıcak yemek, ilaç ve temel malzemeleri sağlayacak merkezlerin yer aldığı ve silahlı grupların kontrolündeki bölgelerden ayrılmak isteyenlere de ulaşım araçları tahsis edileceği belirtildi.

Rusya, insani geçişleri sekteye uğratabilecek provokasyonlara karşı uyarılarda bulunurken, bu provokasyonların sivillerin bölgeyi terk etmelerinin engellenmesi amacıyla yapıldığını belirtti. Hmeymim Üssü Uzlaşma Merkezi Müdürü Yuri Borenkov, "Suriye rejim güçleri, Türk tarafı ile varılan anlaşma uyarınca 9 Ocak 2020 saat 14.00 itibarıyla ‘İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde’ çatışmaları durdurdu ve bu bölgede savaş uçaklarını kullanmadı. Buna rağmen yasadışı silahlı gruplar, Suriye rejim güçlerinin bulunduğu bölgeleri ve barışçıl yerleşim yerlerini bombalamaya devam ediyor. Bu şekilde rejim güçlerini karşı saldırıda bulunması için kışkırtıyor” dedi.

Öte yandan bir kaynağın Şarku’l Avsat’a aktardığı bilgilere göre Suriye ve Türkiye heyetlerinin Rusya aracılığı ile İdlib bölgesindeki gelişmeleri görüşebileceğini öne sürdü. Moskova daha önce Suriye ve Türkiye'deki diplomatik ve askeri çevrelerin temsilcileri ile çeşitli seviyelerde görüşmeler gerçekleştirdiğini açıklamış ve güvenlik ve askeri konularda iki taraf arasında kapsamlı bir diyalog başlatılması için çağrıda bulunmuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya