​Rusya, İdlib’de ateşkesin ihlaline karşı uyardı

​Rusya, İdlib’de ateşkesin ihlaline karşı uyardı

Pazartesi, 13 Ocak, 2020 - 14:45
Moskova/Raid Ceber
Rusya, sivillerin İdlib’den ayrılabilmeleri için üç "insani koridor" açılması çağrısında bulundu. Bu çağrının ardından Rusya-Türkiye ortaklığı ile varılan kırılgan ateşkesin sekteye uğraması halinde sorumluluk bölgedeki silahlı gruplara yüklenecek. Rusya bir yandan sivilleri şehri terk etmeye teşvik etmek için geniş bir propaganda kampanyası yürütürken bir yandan da ateşkesin radikal gruplar tarafından ihlaline devam edilmesine karşı uyarılarını sürdürdü.

Rusya Savunma Bakanlığı bölgedeki sivillere bugün öğlen insani koridorların açılmaya başlayacağını duyurdu ve bundan yararlanmaları çağrısında bulundu. Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı Humeymim Üssü Uzlaşma Merkezi Müdürü Yuri Borenkov, Cumartesi akşamı yaptığı açıklamada, Suriye ordusunun 13 Ocak'ta saat 12:00'den itibaren sivillerin Suriye hükümet güçlerinin kontrolü altındaki bölgelere çıkışını organize etmek için Rus güçleriyle birlikte çalışacağını belirtti. Borenkov, geçiş için hazırlanan noktaların Ebu ez-Zuhur, Hobait ve El-Hadır bölgelerinde olduğunu kaydetti.

Borenkov, bu geçiş noktalarında ilk yardım, temiz su, sıcak yemek, ilaç ve temel malzemeleri sağlayacak merkezlerin yer aldığını açıkladı. Borenkov aynı şekilde silahlı grupların kontrolündeki bölgelerden ayrılmak isteyenlere de ulaşım araçları tahsis edileceğini duyurdu.

Humeymim Üssü Uzlaşma Merkezi Müdürü Yuri Borenkov, şehirden çıkış organizasyonu ve geçişlerin işleyişi ile ilgili SMS, TV ve radyo aracılığı ile yerel halka bilgilendirme yapılacağını ifade etti.

Borenkov, daha önce yaptığı açıklamada Türkiye ile varılan bir anlaşma sonucu Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de geçtiğimiz perşembe günü saat 14:00'ten itibaren ateşkesin başlatıldığını duyurmuştu. Ancak Borenkov’un bu açıklaması ile Suriye’deki muhalif grupların ateşkesi "yaygın bir şekilde ihlal ettiklerine" ilişkin Rusya’dan yapılan peş peşe açıklamalar aynı zamanda geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, İdlib’de, silahlı grupların kontrolü altında bulunan bölgelerde yaşayan çok sayıda vatandaşın, tansiyonun düşürülmesi ve kurtarılan bölgelerdeki evlerine geri dönme taleplerini içeren mesajlarını aldığını açıkladı.

Dün askeri bir kaynak, silahlı grupların Halep Uluslararası Havaalanı ve Neyrab Askeri Havaalanı çevresini roket güdümlü el bombalarıyla hedef aldığını açıkladı. Söz konusu kaynağa göre Halep'in doğu kırsalındaki Neyrab Askeri Havaalanı civarında Suriye kuvvetlerinin konuşlandığı noktalar Grad füzeleri ile hedef alındı.

Savunma Bakanlığı, cumartesi sabahı, hükümet güçlerinin İdlib kırsalındaki Gergnaz kasabası yakınlarında yüzlerce silahlı kişi tarafından gerçekleştirilen saldırıyı püskürttüğünü belirtti. Askeri sözcü, yaklaşık 200 silahlı kişinin, yüksek güçlü makineli tüfeklerle donatılmış 30 "pikap" kullanarak saldırıya katıldığını söyledi. Askeri sözcü, Suriye kuvvetlerinin saldırıya karşılık verdiğini ve militanların önceki yerlerine geri çekilmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Açıklamaya göre, Rus ordusu son 24 saat içinde silahlı gruplar tarafından 31 bombardımanın gerçekleştirildiğini kaydetti. Açıklamada Suriye rejim güçlerinin İdlib'deki çatışmaları durdurduğu ve bu bölgede savaş uçaklarını kullanmadığı ifade edildi. Bronkov, "Buna rağmen yasadışı silahlı gruplar, Suriye rejim güçlerinin bulunduğu bölgeleri ve barışçıl yerleşim yerlerini bombalamaya devam ediyor. Bu şekilde rejim güçlerini karşı saldırıda bulunması için kışkırtıyor.” dedi.

Rusya, insani geçişleri sekteye uğratabilecek provokasyonlara dair uyarılarda bulunurken, medya sivillerin İdlib'i terk etmeye ikna edilmesi için hükümet güçleri tarafından yürütülen dev kampanyaya odaklanıyor. Medya ayrıca Suriye ordusuna ait helikopterlerin dün İdlib ve Halep kırsalında, Heyetu Tahriri Şam (HTŞ) ve müttefikleri tarafından kontrol edilen bölgelere havadan broşür attığını aktardı. Broşürlerde yer alan ifadelerde sivillere, Suriye Devleti’nin kontrolü altında bulunan alanlara gitmek üzere insani geçiş noktalarına doğru yönelmeleri çağrısında bulunuldu.

Rusya'nın resmi haber ajansı Sputnik, broşürlerin terör örgütlerinin kontrolü altındaki alanlarda ikamet eden halka bir mesaj ilettiğini belirtti. Bu mesajda söz konusu alanlarda yaşayan insanların Suriye devletinin iki ilde hazır hale getirdiği insani geçişlere doğru yönelmeleri talep edildi. Sivillerin, silahlı gruplar tarafından kontrol edilen alanlardan Suriye ordusu tarafından kontrol edilen alanlara geçişini sağlamak üzere oluşturulan insani geçiş noktalarının, gerekli tüm tıbbi ve beslenme gereksinimlerinin temin edilmesinin ardından Pazartesi'den itibaren tam anlamıyla hazır olacağı ifade ediliyor.

Bir muhabir, Esed güçlerine ait helikopterlerle attığı broşürlerde sivillere güvence verdiğini ve broşürlerde şu ifadelerin yazdığını söyledi: "Terör örgütleri Suriye ordusunun ilerlemesini önlemek için sivilleri kalkan olarak kullanmaya çalışıyor. Katil teröristlerin temizlenmesine yönelik karar alınmıştır ve bu karardan geri dönüş yoktur. Suriye ordusunun teröre karşı zafer kazanmasında yardımcı olun."


Editörün Seçimi

Multimedya