Haksızlıkla savaşan yedi Müslüman süper kahraman

Haksızlıkla savaşan yedi Müslüman süper kahraman

Pazartesi, 13 Ocak, 2020 - 09:45
İstanbul/Şarku’l Avsat

Marvel’in yeni Müslüman süper kahramanı olan Amulet’in gelmesiyle Müslüman dünyasının diğer maskeli kahramanlarını tekrar bir hatırlayalım.
Amulet

Marvel serisinde yer alan ilk Müslüman karakter olan Amulet (Tılsım); Magnificent Miss Marvel’ın 1 Mart 2020 baskısında yer alacak. Gerçek adı Kamala Khan olan Amulet, 16 yaşındadır ve Michigan, Dearborn’da büyüyen Pakistan kökenli Amerikalıdır.

Marvel serisinde yer alan ilk Müslüman karakter olan Amulet (Tılsım)

Amulet’in takımına katıldığı Bayan Marvel ise 2017’de Donald Trump karşıtı protestolarda posterlerde yer alan bir figürdü ve yakında onu artık canlı olarak görebileceğiz.
Kısmet

The National'ın haberine göre, Tılsım çizgi roman dünyasında ortaya çıkan ilk Müslüman suçla savaşan süper kahraman değil. Cezayirli fesli süper kahraman Kısmet, 1944’te çizgi romanların altın çağında iyi bir çıkış yakaladı. Kısmet’in kökenleri hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, Fransa’nın Naziler tarafından istila edilmesinden önce ülkenin güneyinde yaşadığını biliyoruz.

Bomber Comics

Daha sonra, korkunç güçlerle mücadele etmek için bir direniş savaşçısı olarak ortaya çıkana kadar ormanda saklandı.
Nightrunner / Bilal Alsselah

Gerçek adı Bilal Alsselah olan Nightrunner, ilk olarak 2011 yılında Detective Comics ve Batman Annual’da iki bölümden oluşan bir hikayede yer aldı. Clichy-sous-Bois gettosunun Fransa’da sosyal ve politik durumu yansıtmak için yaratıldı.

DC Comics

Paris’in eteklerinde bekar bir anne tarafından yetiştirilen bir Fransız-Cezayirli olan Bilal bir arkadaşı polis tarafından acımasızca dövüldükten sonra Batman’i anımsatan kıyafet ve maskesini giydi. Çok iyi koşan Nightrunner’in takma isimlerinden birisi de Parisli Batman.
Dust / Toz

2002’den beri X-Men’in bir üyesi olan Afgan Süreyya Kadir (Sooraya Qadir) bir köle tüccarı üzerindeki uzun elbiseyi zorla çıkarmaya çalıştıktan sonra bir toz bulutuna dönüşme yeteneğini keşfeder ve adamın elinden içgüdüsel yetenekleriyle kurtulur.

Marvel Comics

Mutant gücü Dust’ın temeli oldu. Dust, halen Marvel süper kahraman grubu Champions’ın bir üyesidir.
M / Monet St Croix

Dust ve yetenekleri kadar havalı, X-Men’e katılan ilk mutant değildi. Süper gücü ona otobüs kaldırma veya sokak lambalarını kürdan gibi sallama yeteneği veren Monet St Croix veya diğer adıyla M ile tanışın.

Marvel Comics

M, Hulk’tan gelen sert darbelere dayanabilir ve iyileştirici yetenekleri sahiptir. Ayrıca dahiyane bir zekası olduğu bilinmektedir. İlk kez 1994 yılında X-Men kitap ailesinde yer aldı.
Iron Butterfly / Demir Kelebek

Kahina Eskandari –namı diğer Demir Kelebek- ilk olarak 1994’te çizgi roman dünyasında ortaya çıktı. Filistinli bir ferrokinetik olan Demir Kelebek istediği zaman metalleri hareket ettirebilme ve şekillendirme yeteneğine sahip.

DC Comics

Kökeni, genellikle çelişkili şeyler söylediği için için belirsizdir. Demir Kelebek, süper kahraman grubu Gölge Takımı’nın (Shadow Cabinet) saha komutanıdır.
Simon Baz

Michigan Dearborn’dan gelen bir diğer kahraman ve Green Lantern Corps’un (galaksiler arası askerileşmiş bir kolluk kuvvetleri kurumu) ilk Müslüman üyesidir.

DC Comics

Lübnan-Amerikalı kahramanımız 2011’de bu dünya dışı polis gücüne katılmıştır.


Editörün Seçimi

Multimedya