Tunus'tan Türkiye'nin talebine ret

Tunus'tan Türkiye'nin talebine ret

Salı, 7 Ocak, 2020 - 16:30
Başkent sokaklarında dalgalanan Tunus bayrakları (Reuters)
Tunus/Şarku'l Avsat
Tunus’tan bugün yapılan açıklamada, Libya’ya gerçekleştirilecek herhangi bir müdahalede topraklarının kullanılmasına izin verilmeyeceği belirtildi.

Geçtiğimiz Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk askerlerinin Libya’ya gönderilmeye başlandığını açıklamıştı.

Tunus Cumhurbaşkanlığı’nın Medya Danışmanı Raşide en-Nefir, Mosaique FM’e yaptığı açıklamada, “Tunus, Türk müdahalesi de dahil olmak üzere Libya’ya herhangi bir yabancı müdahaleyi reddediyor. Tunus’un tavrı en başından beri bu yöndedir. Asla değişmedi ve değişmeyecek” ifadelerini kullandı.

Nefir, Türkiye’nin Libya’ya yapmayı planladığı askeri müdahale için topraklarının kullanılmasına izin verilip verilmeyeceği konusundaki soruya, “Tunus’un buna izin vermesi mümkün değil. Cumhurbaşkanı’nın, Tunus ziyareti sırasında Erdoğan’a verdiği yanıt gayet netti” şeklinde cevap verdi.

Tunus'un Berlin Libya Konferansı'na katılımının Libya partilerinin katılımına bağlı olmadığını söyleyen Nefir, ancak Cezayir’i davet etmenin önemine vurgu yaparak Libyalı ve Cezayirli tarafların katılımını sağlamak için çaba sarf edildiğine işarette bulundu.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in dün Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile gerçekleştirdiği toplantıda, başta Libya olmak üzere çatışmayı ilgilendiren tüm tarafların katılımının gerekliliğine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz ay Tunus’a gerçekleştirdiği sürpriz ziyaret sonrasında Tunus, Libya’daki çatışmanın taraflarından herhangi biri ile ittifak yapmayı reddetmişti. Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan resmi açıklamada, “Tunus hiçbir ittifaka dahil olmayacağı herhangi bir safta da yer almayacak. Ayrıca bir karış toprağının dahi bir başkasının egemenliği altına girmesini asla kabul etmeyecektir. Cumhurbaşkanı Tunus'un egemenliği, bağımsızlığı ve karar özgürlüğü konusunda oldukça hassas. Bu konu tartışılamaz, tartışılması teklif dahi edilemez” ifadelerine yer verildi.

Editörün Seçimi

Multimedya