Sudan'da kabileler arasında yaşanan çatışmalara önlem

Sudan'da kabileler arasında yaşanan çatışmalara önlem

Pazar, 5 Ocak, 2020 - 16:15
Kuzey Darfur eyaletin yer alan el-Faşir kentinin yakınındaki göçmeler (AFP)
Hartum/Muhammed Emin Yasin
Sudan Güvenlik ve Savunma Konseyi, ülkenin bazı bölgelerindeki kabileler arasında yaşanan ve onlarca kişinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına sebep olan çatışmaların ardından güvenliği sağlamak için bir dizi tedbir aldığını açıkladı.

Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan başkanlığındaki Güvenlik ve Savunma Konseyi, polisin, askeri istihbaratın ve istihbarat servisinin ülkedeki güvenlik durumu ile ilgili ayrıntılı raporlarını dinledi.

Şarku’l Avsat’a konuşan üst düzey bir kaynak, konseyin bazı bölgelerde ek güçlerin konuşlandırılması ve yollardaki polis sayısının artırılması da dahil olmak üzere bir dizi tedbir aldığını söyledi.

Kaynak, Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin merkezi hükümetten, Darfur eyaletinin güneyindeki Nyala şehrinde bulunan Birleşmiş Milletler-Afrika Birliği Darfur Misyonu (UNAMID) merkezine yönelik gerçekleştirilen saldırıya dair bir soruşturma komitesi kurmasını istediğini belirtti. Ayrıca önümüzdeki birkaç gün içinde yapılması planlanan konsey toplantısında ülkenin tüm bölgelerindeki güvenlik durumu hakkında ayrıntılı raporlar sunmak üzere güvenlik hizmetleri liderlerine verilen direktiflere dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler-Afrika Birliği Darfur Misyonu (UNAMID), geçtiğimiz hafta Batı Darfur Eyaleti’ne bağlı el-Cuneyna şehrinde meydana gelen olaylardaki ölü ve yaralı sayısına ilişkin yeni istatistikler açıkladı. Açıklamada, kabile çatışmaları sonrasında 65 kişinin hayatını kaybettiği, en az 54 kişinin yaralandığı ve köylerin yakılıp yıkılmasının ardından binlerce sivilin yerinden olduğu kaydedildi. Ayrıca açıklamada, çatışmanın taraflarına, anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi çağrısında bulunuldu. Kanlı ve geniş çaplı çatışmaların Cuneyna şehri ve çevresindeki güvenlik durumunun ve insani koşulların bozulmasına yol açtığının belirtildiği açıklamada, barış ve güvenliğin sağlanması adına daha fazla çaba gösterilmesi talep edildi.

Batı Darfur Eyaleti Valisi Abdulhalık Bedevi, el-Cuneyna şehrindeki olayların üstesinden gelinmesine ilişkin kurulan komitenin sorunla başa çıkmada yüzde 90 oranında başarılı olduğunu ifade etti. Yaptığı basın açıklamasında sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını bildiren vali, insani yardım çalışmaları yapan kuruluşların olaylardan etkilenenlere yardım ulaştırmaları için kentteki güvenlik durumunun istikrarının sağlandığını belirtti. Ayrıca başsavcı tarafından oluşturulan soruşturma komitesinin görevini tarafsız bir şekilde ve herhangi bir organın etkisinde kalmaksızın çalışmalarını yaptığını kaydeden Bedevi, yaşanan olaylara ilişkin vatandaşlardan şikayetleri almaya hazır olduklarını söyledi.

Ülkenin doğusundaki Port Sudan şehri, 9 kişinin ölümüne ve 60'dan fazla kişinin yaralanmasına neden olan aşiretler arası şiddetli ve kanlı çatışmalara tanık oldu. Hükümet Heyeti Sözcüsü Muhammed Hasan et-Teayişi, Malik Akar liderliğindeki Sudan Halk Kurtuluş Hareketi ile müzakerenin ileri aşamalara ulaştığını ve güvenlik düzenlemeleri ile güç paylaşımına ilişkin birtakım sorunların devam ettiğini ifade etti. Teayişi, yaptığı basın açıklamasında, Darfur sürecine ilişkin müzakerelerin çerçeve anlaşmasından kapsamlı bir anlaşmaya doğru ilerlediğini bildirdi. Ayrıca tarafların devam etmekte olan müzakerelerde temel meseleler üzerinde bir anlaşmaya varmak adına anayasa konferansı düzenlemeyi kabul ettiklerini vurgulayan Teayişi, geçiş hükümetinin nihai barış anlaşmasına varmak için çaba gösterdiğini söyledi.

Sudan Halkının Kurtuluş Hareketi (SPLM-N) Başkan Yardımcısı Yasir Arman, hızlı destek güçlerinin ve silahlı hareketlerin savaşçılarının ülkenin yüksek çıkarlarını korumak adına profesyonel bir ulusal ordu çatısı altında birleştirilmesi çağrısında bulundu. Müzakere oturumu sırasında hükümetle imzalanan çerçeve anlaşmasının görüşüldüğünü kaydeden Arman, geçiş döneminin bitiminden önce bir anayasa konferansı düzenlenmesi hususunda uzlaşıldığını belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya