İngiltere hastaneleri, hasta güvenliği uyarılarını dikkate almıyor

İngiltere hastaneleri, hasta güvenliği uyarılarını dikkate almıyor

Perşembe, 2 Ocak, 2020 - 13:15
Bu hastanelerden biri olan Birmingham Kadın ve Çocuk Hastanesi’nin bu düzenlemeleri son teslim tarihinden itibaren beş yıldır ertelediği kaydedildi (Getty)
İstanbul/Şarku'l Avsat

Shaun Lintern

Ulusal Sağlık Hizmeti NHS’ye bağlı onlarca hastane, sağlık hizmeti sunduğu hastaların zarar görebileceği uyarına kulak asmıyor.

NHS’ye bağlı yaklaşık 50 hastane, hastaların emniyetini sağlamaya yönelik düzenlemeleri yapmaları gereken son tarihleri ​​kaçırdı. Bu hastaneler yasal soruşturmalara tâbi tutulabilir.

Şimdi ise, NHS hastanelerini düzenleyen Bakım Kalitesi Komisyonu (CQC), artık hastanelerin bu uyarılara uyup uymadıklarını denetleyeceğini duyurdu. Aynı zamanda son tarihleri dikkate almayan hastaneler hakkında prosedürlerin başlatılması ihtimali konusunda uyarıda bulundu.

Söz konusu hastane güvenliği uyarıları; bebek düşüklerine dair önlemler, ölümleri önlemek için ilaçların daha güvenli kullanımı, yaralanmalardan kaçınmak için ameliyatlarda değişikliklerin yapılması gibi hususları içeriyor.

Devlet kurumları, hasta ölümleri ya da ciddi yaralanmaların ardından, herhangi bir çözüm tespit edildiği taktirde konu hakkında önlem alınması için hastanelere uyarılar gönderiyor.

Neredeyse 20 yıldır faaliyet gösteren güvenlik sistemine rağmen, NHS hastanelerinde bilinen ve önlenebilir hatalardan kaynaklanan hasta ölümleri ve yaralanmalar yaşanmaya devam ediyor.

NHS Güvenlik Genel Müdürü Aidan Fowler, atılması gereken bariz eylemler hakkında daha özet ve daha basit uyarılar gönderilmesi için yeni bir ulusal komisyon gözetiminde bu sistemi modernize etti.

Hatalardan ders çıkarılmamasının sebeplerini araştıran CQC, geçen yıl, güvenlik uyarılarını düzene sokup standartlaştırma tavsiyesinde bulunmuştu.

Şarku'lk Avsat'ın haberine göre Hastaneler başmüfettişi Profesör Ted Baker ise The Independent'a konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“CQC, yenilenen ulusal hasta güvenliği uyarılarını tamamıyla destekliyor. Biz de izleme ve denetleme faaliyetlerimizin bir parçası olarak, NHS hastanelerinin bu güvenlik uyarılarını nasıl uyguladıklarını yakından incelemeyi taahhüt ediyoruz. Güvenlik uyarılarına dair gereken önlemler alınmadığı taktirde CQC bu hastanelere karşı cezai prosedürler başlatmak zorunda kalabilir”

Ne yazık ki NHS İngiltere'den elde edilen veriler, toplamda 90 güvenlik uyarısından 47’sinin tarihinin geçmiş olduğunu gösteriyor. NHS’ye bağlı hastaneler olan Doğu & Kuzey Hertfordshire Hastanesi, Dartford & Gravesham Hastanesi ve Coventry ve Warwickshire Üniversite Hastaneleri’nden her birinin altı açık uyarısı bulunuyor. 

Bu hastanelerden biri olan Birmingham Kadın ve Çocuk Hastanesi’nin bu düzenlemeleri son teslim tarihinden itibaren beş yıldır ertelediği ve bu yüzden de uyarı aldığı kaydedildi. Beş yıl önce verilen söz konusu uyarı ise kemoterapi sırasında ilaçların yanlış bir şekilde enjekte edilmesini önlemek için özel bir şırınga kullanılması gerektiğiydi.
Hastane sözcüsü, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelerde bulundu;

“Bu tür bir şırınga, omurga yoluyla yanlış verilen ilaçlara karşı bir savunma görevi görür. Belirtilen zaman dilimi ve gereken miktarlar göz önüne alınarak bu tip enjeksiyon için malzeme temininde güçlük çekilmesi gibi birkaç lojistik problem nedeniyle, hastane bu potansiyel riski birkaç yıldır kabul etmiş, ek güvenlik önlemler ve sürekli gözetimle sıkı bir şekilde yönetmiştir. Bu şekilde hiçbir hasta yaralanması kaydedilmemiş ve kimseye herhangi bir zarar gelmemiştir”

Doğu ve Kuzey Hertfordshire Hastanesi tarafından yapılan açıklamada, tüm güvenlik uyarıları ve prosedürleri yönetiminin geçtiğimiz günlerde gözden geçirildiği bildirildi. Aynı zamanda gecikmiş tüm uyarıların Şubat 2020'ye kadar uygulanmasının garanti altına alınması için “sağlam iyileştirme planlarının” yapıldığını açıklandı.

Dartford & Gravesham Hastanesi de geçmiş tarihteki tüm  güvenlik uyarılarının özel bir komite tarafından gözden geçirildiğini kaydetti.

Coventry ve Warwickshire Üniversite Hastaneleri Sözcüsü ise geçmişte kalan altı uyarıdan dördünün zaten onaylanmış olduğunu, düşük riskler taşıyan diğer ikisinin ise incelenmekte olduğunu öne sürdü.

NHS sözcülerinden birinin daha önce şu sözleri söylediği kaydedilmişti: “NHS; hasta güvenliğinde bir dünya lideri olmayı, hastanelerde ve akıl sağlığı kurumlarında uzman bir temas noktası geliştirmeyi ve hastaları olabildiğince güvenli tutmak için yerel ve ulusal çabaları bir araya getirmeyi taahhüt eder.”


Editörün Seçimi

Multimedya