Yemen'de çatışmalar devam ediyor: 8 Husi militanı öldürüldü

Yemen'de çatışmalar devam ediyor: 8 Husi militanı öldürüldü

Perşembe, 2 Ocak, 2020 - 13:30
Taiz/Şarku’l Avsat
Yemen’de, ülkenin güneyindeki ed-Dali şehrinin kuzey ve batı cephelerinde ulusal ordu ile Husi milisleri arasında son iki gündür şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalar, Husi milislerin ulusal ordunun kontrolündeki noktalara saldırması ile başlamıştı. Ulusal ordu saldırıyı püskürtmeyi başarmış ve Husi milislerini geri çekilmeye ve kaçmaya zorlamıştı. Bu geri çekilmenin nedeninin Husi milislerin saflarında çok sayıda kaybın yaşanması olduğu ifade edildi.

Yemen ordusu, Pazartesi akşamı ülkenin batı sahilindeki Katabe bölgesinde çıkan çatışmalarda Husilerin lider kadrosundan bir ismin öldürüldüğünü duyurdu. Yemen ordusuna ait “September Net” internet sitesinde yer alan haberde, meşru hükümete bağlı ordunun, “Ulusal ordu güçleri, Katabe bölgesinin batısındaki Hammam-Markhaza’da Husi milislerin çoğunlukta olduğu bölgelere saldırı başlattı. Saldırıda aralarında Husilerin lider kadrosunda yer alan Halid el-Humi'nin de bulunduğu çok sayıda Husi milisi öldürüldü. Ayrıca saldırıda çok sayıda milisin yaralandığı da kaydedildi” açıklamasında bulunduğu aktarıldı.

"Güney Direniş İkinci Tugayı" tarafından Pazartesi günü gerçekleştirilen askeri operasyonda Halid el-Humi'nin de aralarında bulunduğu 8 Husi milisinin öldürüldüğü, aynı saldırıda 18 milisin ise yaralandığı aktarıldı.

Husi saldırısında yaralananlara ziyaret

Öte yandan geçici başkent Aden'deki Yemen meşru hükümetini destekleyen Arap Koalisyonu komutanlarından Tuğgeneral Mucahid el-Uteybi, Salı günü, Husilerin, el-Samud Stadyumu’ndaki askeri öğrencilerin mezuniyet törenini füze ile hedef alması sonrası saldırıda yaralananları ziyaret etti. İran destekli darbeci Husiler tarafından geçtiğimiz hafta atılan füze, ed-Dali şehrinde bir askeri geçit törenini hedef aldı.

Uteybi, kaldırıldıkları hastanelerde tedavileri süren yaralıları ziyaret ederek, aileleri ile bir süre sohbet etti. Uteybi, burada yaptığı açıklamada, “Husilerin, sivillerin yaşadığı bölgede gerçekleştirdikleri hain saldırıda yaralananlar için duyduğum üzüntüyü dile getirmek istiyorum” dedi. Yaralananlarla sohbet eden Uteybi’ye doktorlar da sağlık durumları hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Tuğgeneral Mucahid el-Uteybi, "Koalisyon, hemen tedavi edilmesi zor olan vakalara her zaman olduğu gibi öncelik gösteriyor" dedi.

Ortak Kuvvetler Komutanı Fahd bin Turki bin Abdulaziz’de, cephelerde ve benzeri olaylarda yaralananların tedavisine öncelik verildiğini ifade etti.

Yemen Acil Destek Daire Başkanı Dr. Arif ed-Dairi, Uteybi'nin gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve bu ziyaretin yaralılara, ailelerine ve sağlık çalışanlarına moral verdiğini belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya