Husilerin elindeki 6 Suudi Arabistan vatandaşı Riyad'a döndü

Husilerin elindeki 6 Suudi Arabistan vatandaşı Riyad'a döndü

Perşembe, 2 Ocak, 2020 - 09:45
Riyad/Salih ez-Zeyd
Yemen meşru hükümetine destek veren Arap Koalisyonu, ülkedeki milislerin elindeki altı esirin Suudi Arabistan’ın başkentine vardığını doğruladı. Suudi Arabistan da kasım ayında esir ve tutuklular dosyasındaki insani girişim kapsamında Husi esirleri serbest bırakmıştı.

Koalisyon Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Suudi esirlerden altısının dün 15.45 sularında Kral Selman Hava Kuvvetleri Üssü'ne geldiğini bildirdi. Esirler, üsse indiklerinde başta Komutan Tümgeneral Fahd bin Turki bin Abdulaziz olmak üzere Ortak Kuvvetler Komutanlığı ve aileleri tarafından karşılandı. Ortak Kuvvetler Komutanlığı açıklamasında Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin (ICRC) Stockholm Anlaşması uyarınca esirlerin teslim edilmesi konusundaki çabalara dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths de söz konusu gelişmeyi memnuniyetle karşıladı. Griffiths açıklamasında “Tüm tarafları tüm esirler ailelerine dönene kadar güven inşasını sürdürmeye çağırıyorum. Serbest bırakılan tutukluların geri dönüşüne katkı sağladığı için ICRC'ye de teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

ICRC, web sitesindeki açıklamasında söz konusu gelişme öncesinde esirlerle yapılan röportajlarda ülkelerine geri dönme isteklerinin doğrulandığını, ardından da bunun için bir uçak sağlandığını kaydetti. Serbest bırakılmanın olumlu bir adım olduğunu zikreden ICRC, daha fazla tutuklunun serbest bırakılmasını umduğunu vurguladı.

ICRC Yemen Heyeti Başkan Yardımcısı Freya Raddi, konuyla ilgili açıklamasında “İki taraftaki esirlerin de serbest bırakılmasını görmekten memnuniyet duyuyoruz. Bu, altı ailenin bir araya geleceği için çok özel bir gün. Biz ise bunun bir parçası olmaktan mutluyuz” dedi.

ICRC söz konusu gelişme öncesinde, kasım ayında 128 Husi esirin Suudi Arabistan’dan Sana Uluslararası Havaalanı’na döndüklerini doğrulamıştı. Suudi Arabistan da Husilerin 200 esiri Stockholm Anlaşması çerçevesinde serbest bırakılacağı yönündeki girişimi ilan etmişti.

2018 Aralık tarihli Stockholm Anlaşması, esir takas anlaşmasının hayata geçirilmesini amaçlayan bir yürütme mekanizmasına sahip.

Editörün Seçimi

Multimedya