​Çevre kirliği dosyası ve iklim değişikliği krizi

​Çevre kirliği dosyası ve iklim değişikliği krizi

Pazar, 29 Aralık, 2019 - 14:00

Günlük hayatlarındaki sorumlukluları ve yükümlülükleri ne kadar ağır olursa olsun okuma ve yazmayı terk etmeyen insanlara büyük saygı duyuyorum. Hayatlarında bu hassas dengeyi kuran başarılı ve saygın insanların bazılarını tanıma fırsatım oldu. Bu modellerden biri de uzun yıllardır en önemli Arap bankacılardan biri olarak bilinen arkadaşım Adil el-Leban’dır. Okumaya doymayan Leban, geniş bir ansiklopedik bilgiye sahiptir.  Çeşitli konularda düzenli olarak yazılar yazan Leban, her yılın sonunda belirli bir grup insana seçtiği ve okumalarını tavsiye ettiği bir kitabı göndermek gibi güzel bir alışkanlık edinmiştir.

Bu yıl bana David Wallace-Wells’in kaleme aldığı “The Uninhabitable Earth: Life After Warming” adlı kitabını gönderdi. Kitap son derece önemli bir konuya değinirken uzun yıllar boyunca ‘elit kesimin meselesi’ olan ve her zaman ‘devrimci ve radikal’ sol eğilimli kanadın ilgilendiği iklim değişikliği ve çevre kirliliğini profesyonel ve bilimsel açıdan ele alıyor. Ancak günümüzde bu durum değişti. Özellikle gelecekteki yaşam kalitesi, yağışlar, bazı bölgelerdeki kuraklık, değişen hava sıcaklıkları, eriyen buzullar ve tüm bunlarla birlikte tarımı etkileyen ve dolayısıyla insanlar ve hayvanların tükettiği gıda ürünlerini tehdit eden küresel iklim krizinin varlığını ortaya koyan verilerdeki büyük artışla birlikte bu hassas konu artık eskisi gibi ele alınamaz.

Günümüzde iklim krizinin etkileri, sanayileşmiş dünyada karar alıcıların ofisleri ve parlamentoların yanı sıra kapitalizmin en önemli kaleleri olan büyük şirketlere kadar ulaşmış durumda. Yine günümüzde çevreye zarar veren herhangi bir şirkete karşı çevrecileri destekleyen yasalar, yönetmelikler ve ceza kanunları çıkarılmıştır.

Elektrikli arabalar gerçeğe dönüşürken büyük Alman otomobil şirketleri, 15 yıl içinde geleneksel benzinle çalışan otomobilleri üretmeyi tamamen bırakacaklar. Elektrikli uçaklar bile yadsınamaz bir gerçek olacak.

Küresel iklim krizi ‘hak ihlalinde bulunan’ ülkelere karşı siyasi bir araç haline gelecek ve su hakları ihlalleri, ciddi ve sert şekildeki büyük siyasi tartışmalara neden olacak. Bu ihlaller karşısında askeri müdahale, hakkı ihlal edilen ülkeler için açık bir seçenek haline gelecek. İklim değişikliği ve büyük şehirlerde görülen yüksek orandaki çevre kirliliği, önemli, derin ve korkutucu bir çevre krizinin sadece birer tezahürüdür. Bu uzun süredir göz ardı edilen, hatta siyasi ve ekonomik nedenlerden ötürü reddedilen bir krizdir. Bu konuda görüş bildiren uzmanlar, yararlananlar ve etkilenenlerin çıkarlarına göre ‘istihdam edildiler’.

ABD'de haftalık yayın yapan, sağcı ve muhafazakar yapısıyla bilinen Time dergisi, bu yıl tüm dünyada çevrecilerin sesi olan ve iklim krizinden ilk kez söz eden 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg'i yılın kişisi seçti. Time dergisinden önce de yine muhafazakar yapısıyla bilinen İngiltere merkezli ‘The Economist’ dergisi, çevre ve küresel iklim kriziyle ilgili uyarılarla dolu özel bir sayı yayınladı.

Buna karşın Arap dünyasında iklim krizi ve genel olarak çevre kirliliği dosyasındaki politikanın bitkisel hayatta olmasıyla birlikte uyanmak için geç kalınmasından korkuyorum.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya