​Nobel Ödülü yine Siyonistlere verildi

​Nobel Ödülü yine Siyonistlere verildi

Pazar, 15 Aralık, 2019 - 09:30
Cemile Bayraktar
Gazeteci-Yazar

Başlığa bakınca ne alaka diyebilirsiniz; o halde izah edeyim…

İsrail ve Siyonistler, dünyada tek soykırıma uğrayanların Yahudiler olduğunu, bunun dışında soykırım olmadığını düşündürtmeye çalışıyor. Mesela bu yüzden Türkiye’yi bugünlerde de bunaltan Ermeni meselesi konusuna da “soykırım” demiyorlar, yani bu bizden hoşlandıkları falan için değil.

Hitler’in Almanya’da Yahudilere yönelik yaptığı soykırımın elbette unutulması mümkün değil ancak Siyonistlerin de bu soykırım üzerinden asırlarca kredi görmek istediği de bilinen bir gerçek. Bosna Soykırımı konusunda, Boşnaklara yapılan katliamı görmezden gelen bir yazara Nobel verilmesi de dolaylı yoldan Siyonistlerin beklentilerine hizmet ediyor. Bosna Savaşı’ndaki Srebrenitsa Katliamı’nda 8 binden fazla Boşnak, Barış Gücü askerlerinin gözleri önünde göz göre göre katledilmişti. İşte bu yıl Nobel’i bu katliamı inkâr eden bir edebiyatçı olan Peter Handke aldı.

Nobel’in bu şekilde skandallarla anılması yeni değil.

Aynı Nobel, Arakan’daki soykırımı inkâr eden Ang San Su Çi’ye de verilmişti. Yani ödül aldıktan sonra Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırıma “sadece bir iç çatışma” demesinin ardından ödülü geri de alınmadı. Siyonizme bir hizmet daha, bir soykırım inkârı daha Nobel ile ödüllendirildi.

Nobel’in nasıl siyasi bir ödüllendirme olduğunu anlatacak daha birçok örnek var ancak bunlar meselenin anlaşılması için kâfi…

Madalyon’un diğer tarafında Arap-İsrail “barışı” denilen mizansen sonucunda ödül alan Enver Sedat da var tabi…

Bir de Nobel Ödülü verilmesi düşünülürken İsrail aleyhine Tweet yazdığı için ödül verilmeyenler var.

Hiç şüphe yok ki Nobel siyasi yönü olan bir ödüllendirme. Hemen hemen her alanda olduğu gibi bu alanda da olan belli kişi, ülke ve kurumları kayırma gibi bir durum var ve bunun önüne geçmek mümkün değil. Diğer yandan Nobel, kendiyle ilgili bu gerçeğe tepki verenlere karşı kendisini savunmak için “barış ödülleri” adı altında da ödüllendirmeler yapıyor. Bir takım çatışmalardaki öne çıkan isimleri ödüllendiriyor. Ama ne yaparsa yapsın Nobel Ödülleri’nin üzerindeki kirli oyunları örtmeyi başaramıyor. Çünkü örtmek istemiyor.

Dünyanın gözü önünde yaşanan bir katliamı inkâr edenlere, dünyanın gözünün içine baka baka ödül verenler aslında kimlerin soykırıma uğradığına da, kimlerin soykırım yaptığına da tarihi gerçekler değil, bizim gibi siyasi amacı olan fırsatçılar karar veririz diyor. Tarihi gerçeklerle oynamaya çalışıyor.

Nobelcilerin skandalları bununla da sınırlı değil; taraflı ve amaçlı Nobel ödülleri dağıtılırken edebiyat gibi önemli bir alana dair de katliam yapılıyor. Klişe bir tabirle ifade edecek olursam, kaleminden kan damlayanlara ödül verildikçe aynı katliam edebiyat gibi değerli bir sanatı da katlediyor.

Son olarak, çok yakın bir tarihte Avrupa’nın ortasında kadınların tecavüze uğradığı, çocukların ve yaşlıların öldürüldüğü bir savaş konusunda, Nobel’i verenler ve alanlar da dahil olmak üzere herkesin insanlık adına utancından başını öne eğmesi gerekirken, insanlık suçu sayılan bir suçu işleyenleri savunanlara ödül verilmesi kadar büyük bir saygısızlık  da Nobel Ödülü verenlere nasip oldu. Bundan sonra Nobel Ödüllü olmaları bile bu utançla yaşayacakları gerçeğini değiştirmiyor.

Aynı şekilde, Arakanlı Müslümanların, Bosnalı Müslümanların, toprakları işgal edilmiş, evleri yıkılmış, küçücük parmakları İsrail askerleri tarafından taşlarla ezilmiş, altında oynadıkları zeytin ağaçları bile İsrail tarafından tarumar edilmiş Filistinli çocuklara yapılanların hepsinin, Nobel ödülü verenlerce ödüllendirildiği gerçeğini de değiştirmiyor…


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya