Hong Kong lideri destek arayışı için Çin'de

Hong Kong lideri destek arayışı için Çin'de

Cumartesi, 14 Aralık, 2019 - 14:00
(AP)
Hong Kong/Şarku'l Avsat

Hong Kong Lideri Carrie Lam, geçtiğimiz ay düzenlenen yerel seçimlerde ağır bir yenilgiye uğramasının ardından ilk kez bugün Çin’in başkenti Pekin’e bir ziyarette bulundu.

Yerel basında çıkan haberlere göre Lam, dört günlük ziyareti sırasında Pekin’deki yetkililerle Hong Kong’daki siyasi ve ekonomik durumu ele alacak, önümüzdeki Pazartesi günü ise Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşecek.

Hong Kong, geçtiğimiz Haziran ayından bu yana, şiddetli protestolara tanık oluyor. Suçluların Çin’e iade edilmesi ile ilgisi yasa tasarısına karşı yapılan gösteriler, ilerleyen zaman içinde daha fazla demokratik özgürlük taleplerine dönüştü. Öte yandan yasa tasarısı kesin bir şekilde geri çekilmişti.

Reuters’ın haberine göre yüz binlerce kişi geçtiğimiz Pazar günü, Pekin’in İngiliz sömürgesi olup 1997’de Çin’e devredilen Hong Kong kentine yönelik demokratik özgürlükleri kısıtlamasını protesto etmişti. Birçok genç, Lam hükümetine öfke duymakta ve onu dünyanın en pahalı şehirlerinden birinde sosyal eşitsizlik meseleleriyle başa çıkmamakla suçluyor.

Lam, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, her hangi bir kabine değişikliğinin ‘acil bir görev’ olmadığını söyledi. Yasa çıkarımı ve düzeni geri getirme çabalarına odaklanacağını ifade etti.

Ancak özellikle de demokrasi talep eden adayların geçtiğimiz ay yapılan yerel seçimlerde sandalyelerin yüzde 90'ını kazanmasının ardından Pekin'in destek vermeye istekli olduğu konusunda şüpheler var.

Çin tarafından yapılan açıklamada, yaşanan kaos kınanarak, dış müdahalelerin varlığına işarette bulunuldu. Ayrıca Çin’in Hong Kong’un içişlerine karışmadığının altı çizildi.


Editörün Seçimi

Multimedya