Pompeo'dan İran'a: Çıkarlarımız zedelenirse kararlı bir yanıt veririz

Pompeo'dan İran'a: Çıkarlarımız zedelenirse kararlı bir yanıt veririz

Cumartesi, 14 Aralık, 2019 - 13:45
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo (AP)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün, Irak'ta ABD askerlerinin de bulunduğu üslere yönelik roketli saldırılar nedeniyle İran'a uyarıda bulunarak, “Irak'taki çıkarlarımızı zedelemeniz halinde kararlı bir yanıt vereceğiz” dedi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Pompeo, “İranlı liderlere, kendilerinden ya da herhangi bir etnik kimlikten olan vekillerinden gelen, ABD’ye, müttefiklerimize ve çıkarlarımıza zarar verecek bir saldırının kararlı bir yanıt alacağını hatırlatma fırsatını kullanmalıyız” dedi.

AFP’nin haberine göre Pompeo açıklamasında, “İran, komşularının egemenliğine saygı göstermeli ve Irak'ta ve bölge genelindeki üçüncü taraflara yardım ve destek hizmetini derhal durdurmalıdır” diyerek, Tahran yönetimine çağrıda bulundu.

Pompeo’nun bu uyarısı, 28 Ekim’den bu yana Irak'taki ABD askerlerinin bulunduğu üslere yönelik gerçekleştirilen roketli saldırıların ardından geldi. ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği, Yeşil Bölge’de yer alıyor.

Önceki gece, ABD güçleri ve Irak ordusuna ait askeri tesislerin yer aldığı Bağdat Uluslararası Havaalanı yakınlarına iki roketli saldırı düzenlendi.

Geçtiğimiz Pazartesi günü de benzer bir saldırı yaşanmış ve olayda 6 Iraklı asker yaralanmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı, kimsenin sorumluluğunu üstlenmediği saldırıları İran ajanlarına bağlayarak, Irak’ta hayatın hızlı ve eksiksiz bir şekilde düzelmesini umduğunu dile getirdi.

İran, özellikle Tahran’ın desteklediği Haşdi Şabi güçleri sebebiyle Irak’ta geniş bir etkiye sahip. ABD, geçtiğimiz yıl İran ile olan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini ilan ederek, Tahran yönetimine yönelik yaptırımları sıkılaştırma kararı aldı. Yaşanan bu durum iki ülke arasındaki gerginlikleri arttırdı.

Editörün Seçimi

Multimedya