Iraklı göstericiler yeni başbakan adayını açıklamaya hazırlanıyor

Iraklı göstericiler yeni başbakan adayını açıklamaya hazırlanıyor

Cumartesi, 14 Aralık, 2019 - 13:15
Bağdat’taki Tahrir Meydanı’nda bulunan göstericiler (EPA)
Bağdat/Şarku’l Avsat

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’e, yeni hükümeti kurmakla görevlendireceği ismin herhangi bir parti mensubu olmaması çağrısında bulunan Iraklı göstericilerin, önümüzdeki saatlerde kendi adaylarını açıklaması bekleniyor.

DPA’nın haberine göre, Iraklı göstericiler, başkent Bağdat’ta bulunan Tahrir Meydanı’nda bugün basın bildirisi dağıttı.
Basın bildirisinde şu ifadeler kullanıldı;

“Irak Cumhurbaşkanı’ndan, tüm Iraklılar ve tüm illerdeki eylemciler adına, siyasi partilerin sunacağı herhangi bir adayı görevlendirmemesi ve sokağın tarafında yer alarak adayla ilgili görüşlerimizi dinlemesini ve kriterlerimizi dikkate almasını talep ediyoruz.”

Açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis’e bildirilen aday ismin yakın zamanda protesto meydanlarından duyurulacağı belirtildi.

Irak medyasında, Parlamentonun ikinci büyük partisi Fetih Koalisyonu çatısı altındaki siyasi partilerin, Nuri el-Maliki’nin liderliğindeki Kanun Devleti Koalisyonu yöneticilerinden Muhammed Şiya es-Sudani ismini başbakanlık için sunmaya hazırlandığı yönünde haberler çıkmıştı. Mukteda es-Sadr liderliğindeki Sairun Koalisyonu, Sudani ismini kabul etmediklerini bildirirken, Iraklı Şiilerin en üst dini mercii Ali es-Sistani daha önceki açıklamasında yeni başbakanın 2003 sonrasında siyasette yer almamış biri olması talebinde bulunmuştu.

Nasr Koalisyonu, Hikmet Hareketi ve Sünni partiler de yeni başbakanın mevcut siyasi partilerin dışında, göstericilerin talepleriyle uyumlu bir isim olması talebini dile getirmişti.

Irak anayasasına göre, Cumhurbaşkanı Salih’in 18 Aralık’a kadar yeni bir ismi hükümeti kurmakla görevlendirmesi gerekiyor.

Iraklı göstericilerin önümüzdeki saatlerde kendi adaylarını açıklaması bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya