ABD'den Lübnanlı iki iş insanı ve bazı şirketlere 'Hizbullah' yaptırımı

ABD'den Lübnanlı iki iş insanı ve bazı şirketlere 'Hizbullah' yaptırımı

Cumartesi, 14 Aralık, 2019 - 08:30
ABD Hazine Bakanlığı tarafından yayınlan Nazım Ahmet’in Beyrut’taki evindeyken çekilen fotoğrafı
Washington/Elie Yusuf

ABD Hazine Bakanlığı, Lübnan vatandaşı Nazım Said Ahmed ve Salih Asi’ye yaptırım kararı aldı. Lübnan’da ikamet eden Nazım Said Ahmed ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde (KDC) yaşayan Salih Asi, Hizbullah lehine kara para aklama işlemleri yürütmekle suçlandı.

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yapılan açıklamada, yaptırımların, Hizbullah yararına Lübnan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasında “kötü niyetle milyonlarca dolar değerinde işlem yapan” şirketleri de kapsadığı ifade edildi. Ayrıca bu yaptırımların, Hizbullah ve ortaklarının yasadışı ekonomik faaliyetlere katılımının derecesini ve “terörist grubun” ekonomik çıkarlarının, Lübnan halkının çıkarlarının önünde tutulduğunu gösterdiğine işaret edildi.  

OFAC’ın açıklamasında, ABD’nin Lübnan halkının, yolsuzluk ve yozlaşmış ortamlarda gelişen terörizmi finanse etmeye son verme taleplerine destek verdiği belirtildi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yaptığı açıklamada, Hizbullah’ın Kongo gibi ülkeleri, para toplayıp aklamak için bir örtü olarak kullanmaya devam ettiğine dikkat çekti. Bu durumun, rüşvet ve siyasi ilişkileri piyasalara haksız erişimi ve vergi kaçakçılığını güvence altına almak için kullanabilmesine olanak sağladığını ifade etti. Mnuchin, ABD yönetiminin, Lübnan halkının zararını göze alarak terör bölgelerini finanse etmek için kara para aklama ve vergi kaçakçılığını kullanan Nazım Said Ahmed ve Salih Asi gibi Hizbullah finansörlerine karşı harekete geçmeye devam edeceğini vurguladı.

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Justin Muzinich, yaptığı açıklamada, sanat eseri ve lüks eşya tüccarlarının, ABD yaptırımlarının etkilerini hafifletmek ve bu lüks eşyaları kullanmak isteyen kişilerin kara para aklama planları konusunda dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yaptırımların Lübnan’da ikamet eden ve çok çeşitli sanat eserlerine sahip Nazım Said Ahmed’i hedef aldığı ifade edildi. Ahmed’in ‘kanlı elmas’ ticareti nedeniyle uzun süredir devam eden ticari ilişkileri sonucunda mal sahibi olduğuna vurgu yapıldı.

Bakanlık ayrıca Nazım Ahmed’in elmas şirketleri aracılığıyla kapa para aklayan Kongo vatandaşı Salih Asi’ye de yaptırım uygulandığını açıkladı. Asi’nin, daha önce ABD tarafından dünya genelinde terör saldırıları yapmaktan sorumlu olan Hizbullah ve İslami Cihad’dan üst düzey yetkililerle doğrudan bağlantılar kurmakla suçlanan Hizbullah finansörü Ethem Tabaca’ya mali destek sağladığı belirtildi.

Bakanlık ayrıca, Asi’nin yatırımda bulunduğu Flying Dragon şirketi ve ona destek veren Lübnan merkezli Tony Saab’ın da yaptırım listesine dahil olduğunu bildirdi.  Açıklamada, Nazım Ahmed Said’in Lübnan’da ön plana çıkan bir elmas taciri ve kara para aklayıcısı olduğuna işarette bulunularak, Hizbullah’ın büyün bir finansörü olduğu belirtildi. 2016 yılının sonlarından bu yana Hizbullah'a büyük bir maddi bağışta bulunan Ahmed, partinin çıkarları için şirketleri aracılığıyla kara para akladı. Aklanan bu paralar, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’a teslim edildi. Ahmed’in ayrıca ABD yaptırım listelerinde bulunan Kasım Tacuddin ve Muhammed Bizzi gibi Hizbullah finansörlerinin çoğuyla bağları bulunuyor. Ahmed’in, bu yılın başlarında Ethem Tabaca ile banka kredisine başvurduğu belirtildi.

Açıklamada, bu kişilerin ABD’deki tüm mal varlıklarının dondurulması gerektiğinin altı çizildi.


Editörün Seçimi

Multimedya