Yemen'de Husiler 120 sivili kaçırdı

Yemen'de Husiler 120 sivili kaçırdı

Cumartesi, 14 Aralık, 2019 - 08:30
Sana’da tüp kuyrukları (EPA)
Taiz/Şarku’l Avsat

Yemen’de Husi milislerin, Zemar iline bağlı Musafire köyüne düzenledikleri saldırıda bir kişinin öldüğü 5 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre 11 Aralık Çarşamba gecesi köyü kuşatan yaklaşık 300 kişilik silahlı grup, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 120 kişiyi kaçırdı.

Bölgede bulunan kabileler, kaçırma olayını kınarken, Husileri halka yönelik korku ve şiddeti bırakmaları yönünde uyarıdı bulundu.

Öte yandan Yemen Ulusal Ordusu, kuzeydeki Cevf kentinde Husi milislere yönelik düzenlenen operasyonda yeni bölgelerin ele geçirildiğini açıkladı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu’nun,  Hudeyde’de Birleşmiş Milletler’in (BM) ateşkes kararını ihlal eden Husi mevzilerini bombaladığı, bölgede çatışmaların şiddetlendiği belirtildi. Ordu kuvvetlerinin ayrıca Cevf kentinde Husilere ait çok sayıda ‘uyuşturucu maddesi’ ele geçirdiği ifade edildi. Hazm Emniyet Müdürü Hizam Şeyhat, “Husi milisleri, 64 kilogram haşişi (cannabis-esrar)  kaçakçılara teslim ederken yakaladık, bu ay gerçekleştirdiğimiz ikinci operasyon” dedi.

Orduya bağlı askeri bir kaynak, “Perşembe akşamı,  Arap Koalisyonu’nun hava desteği ile ulusal ordu birlikleri, Cevf ilinin kuzeyindeki stratejik tepeler, Kaşan sıradağları ve Selbe vadisini ele geçirdi. Husi milislere ağır zayiat verdirildi. Çok sayıda Husi milis öldürülürken, üç zırhlı araç da imha edildi’ dedi.

Sınır Muhafız Komutanı Tuğgeneral Heykel Hantef, ‘’Kaşan sıradağlarındaki çatışmalarda ordu büyük başarılar kaydetti. Önümüzdeki günler sürpriz saldırılarımızla daha fazla zafer kazanacağız. Koalisyon güçlerinin hava desteği son derece önemliydi, Husiler çok sayıda kayıp verdi, askeri teçhizatları darmadağın oldu. Ordumuzun kahramanları şimdi bu bölgelerde güvenliği sağlıyor, bir sonraki hedefimiz Barat kasabasını ele geçirmektir’’ diye konuştu.

Sınır Muhafız Komutanı Tuğgeneral Heykel Hantef, “Kaşan sıradağlarındaki çatışmalarda ordu büyük başarılar kaydetti. Önümüzdeki günlerde sürpriz saldırılarımızla daha fazla zafer kazanacağız. Koalisyon güçlerinin hava desteği son derece önemliydi. Husiler çok sayıda kayıp verdi, askeri teçhizatları darmadağın oldu. Ordumuzun kahramanları şimdi bu bölgelerde güvenliği sağlıyor. Bir sonraki hedefimiz Barat’ı ele geçirmektir’’ diye konuştu.

Öte yandan ordu tarafından yapılan açıklamada, Husi liderlerinden İzzan Yahya Şerif ve dört korumasının içinde bulunduğu aracın, topçu ateşiyle hedef alındığı belirtildi. Şerif ve dört korumasının olay yerinde öldüğü ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya