ABD Yüksek Mahkemesi, 'Trump'ın mali kayıtlarına erişim' davasını ele alacak

ABD Yüksek Mahkemesi, 'Trump'ın mali kayıtlarına erişim' davasını ele alacak

Cumartesi, 14 Aralık, 2019 - 07:00
(AP)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Yüksek Mahkemesi, Başkan Donald Trump'ın mali kayıtlarının, New York Başsavcılığı ve Temsilciler Meclisi tarafından incelenmesinin engellemesi talebini değerlendirmeyi kabul etti.

Davalarla ilgili yazılı ve sözlü savunmaların önümüzdeki Mart ayında dinlenmesi, nihai kararın ise Haziran ayında verilmesi bekleniyor.

Trump'ın danışmanlarından Jay Sekulow, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, karardan memnun olduklarını belirterek, "Bu davalar önemli anayasal sorunları gündeme getirmektedir. Yazılı ve sözlü argümanlarımızı sunmak için sabırsızlanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Trump’ın avukatları, alt mahkemelerde birçok kez kaybetmelerinin ardından Yüksek Mahkeme’den çıkarları doğrultusunda müdahale talebinde bulundu.

Demokrat milletvekilleri, Trump hakkında yürütülen soruşturma kapsamında mali kayıtların incelenmesi için çağrıda bulunmuştu.

Öte yandan ABD Başkanı Trump, daha önce kendisine ait bir firmanın kayıtlarının ABD Kongresi'nde incelenmesini durdurmak için Yüksek Mahkeme'ye başvurmuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya