ABD ve Avrupa arasında terörle mücadele konusunda işbirliği

ABD ve Avrupa arasında terörle mücadele konusunda işbirliği

Cumartesi, 14 Aralık, 2019 - 07:00
Brüksel/Abdullah Mustafa

ABD ve Avrupa Birliği (AB), transatlantik ortaklığının güçlendirilmesi, terörle mücadele, güvenlik ve adalet gibi konularda diyalogu sürdürme konusunda yeniden anlaşmaya vardı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü, başkent Washington’da bakanlar ve güvenlik kurumlarının temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen toplantının ardından ortak bir bildiri yayınlandı. Şarku’l Avsat’ın bir nüshasına ulaştığı bildiride,  toplantıya ABD ve AB’de yer alan terörle mücadele dosyalarını yöneten yetkililerin katıldığı kaydedildi.

Açıklamada, taraflar arasında terörizmle mücadelenin en önemli ortak öncelik olduğu aktarılırken, ortak çabaların sürdürülmesi ve genişletilmesinin önemine vurgu yapıldığı bildirildi. Terör faaliyetlerini destekleyen veya bu eylemlere katılan kimselerin hesap verilebilirliğine de değinilen açıklamada, çatışma alanlarından toplanılan bilgilerin kabul edilebilir bir araç olarak ele alınmasına karar verildiği belirtildi. Özellikle yabancı militanların ülkelerine dönüşü kapsamında, Avrupa ve ABD’nin sınır güvenliğini arttırmak için bu tür bilgileri kullanmasının önemi vurgulandı. Yapılan ortak açıklamada, özellikle ABD’nin yabancı terörist militanlar hakkında bilgi alışverişinde bulunma çabaları başta olmak üzere, AB’ye üye ülkeler ve Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) alanında elde edilen başarılar adına her iki tarafın da yapılan anlaşmadan memnuniyet duyduğu aktarıldı.

ABD ve AB, ortak çalışmaların sürdürülmesi için ilgili kurumlar arasında sürekli operasyonel işbirliği talebinde bulundu. Açıklamada, geçtiğimiz Temmuz ayında Brüksel’de yapılan toplantıda alınan kararlar ışığında, radikalizmle mücadele dosyasının masaya yatırıldığı belirtildi.

Açıklamada tarafları arasındaki anlaşmanın (BNR), ABD ve AB ülkeleri vatandaşlarının güvenliğini arttırma konusunda önemli bir araç olmaya devam ettiği aktarıldı. Açıklamada, her iki tarafın da güvenlik tehditlerinin giderek farklı biçimler aldığını kabul ettiği belirtilirken, toplantı sırasında katılımcıların kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer silahların yanı sıra karma tehditler ile yüzleşmede işbirliğini geliştirme yollarını ele aldıkları vurgulandı.

Ortak açıklamada, geçtiğimiz Eylül ayından Brüksel’de uzmanlar tarafından yapılan görüşme sonuçlarının memnuniyetle karşılandığı bildirildi. Washington’da düzenlenen ortak bakanlar toplantısında, insansız hava araçlarının (İHA) karşılaştığı tehlikeler, siber güvenlik, 5G iletişim ağlarına yönelik pazar oluşturmak gibi birçok dosyalar üzerine de görüşmeler yapıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya