Etiyopya'ya 9 milyar dolarlık finansman

Etiyopya'ya 9 milyar dolarlık finansman

Cumartesi, 14 Aralık, 2019 - 07:00
Nobel Barış Ödülü alan Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed'in Addis Ababa'ya dönüşü sırasındaki konvoyu (Reuters)
Addis Ababa/Şarku’l Avsat
Etiyopya, dün, ekonomik reformlar için 9 milyar dolar dış finansman sağlandığını duyurdu.

AFP’nin haberine göre Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada, müttefiklerin Etiyopya'daki ‘ekonomik reform’ programını desteklemek için 3 milyar dolardan fazla para verdikleri belirtildi. Ekonomik reform programı bu yılın başlarında açıklandı. Maliye Bakanlığı’nın açıklamasında, söz konusu rakamın Dünya Bankası'nın 3 milyar dolar ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) 2,9 milyar dolarlık taahhütlerine ekleneceği belirtildi.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, bu taahhütler karşısında duyduğu büyük memnuniyeti dile getirdi ve bu desteğin kapsamlı, yapısal ve sektörel bazda gerçekleştirilecek ekonomik reformlara tahsis edileceğini sözlerine ekledi.

AFP’nin haberine göre bu yıl Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Abiy Ahmed, Etiyopya ekonomisini yeniden kalkındırmanın gelecek yıl yapılacak seçimler için çok önemli olduğuna inanıyor.

Genel olarak, işsizlik ve döviz kurunda yaşanan sorunların çözülememesi, etnik huzursuzluğun ve diğer güvenlik problemlerinin bulunduğu bir ülkede tansiyonun daha da yükselmesi konusunda tehdit oluşturuyor.

Etiyopya, Afrika'da en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olarak kabul edilir. Ancak yüksek GSYİH büyük oranda devlet harcamaları tarafından yönlendirildi. Yetkililer ise şimdi ekonomiyi özel yatırıma açma çabasında.

Abiy Ahmet, Eylül 2019’da, bağış yapanlara kalkınmaya geçiş programı olarak nitelediği ‘iç ekonomik reform’ programını açıkladı. AFP’nin haberine göre bu program, enflasyon, döviz kıtlığı ve bütçe açığı gibi sorunları ele almayı hedefliyor. Abiy Ahmet ise bağışçılara, "Bu yolda bize katılın" çağrısında bulundu.

IMF’den geçtiğimiz Çarşamba günü yapılan açıklamada, borçlar dahil tüm problemlerin üstesinden gelebilmek için 3 yılda 2.9 milyar dolar tasarruf sağlayacak bir ön anlaşma imzalandığı duyuruldu.

Şimdi ise bu fonun IMF Yönetim Kurulu tarafından onaylanması gerekiyor.

Maliye Bakanlığı tarafından Cuma günü yapılan açıklamada da reformlar için Birleşmiş Milletler ve Avrupa Yatırım Bankası'ndan ek fon elde edilmesinin beklendiği belirtildi.

Bu arada, on binlerce Etiyopyalı, geçtiğimiz Perşembe günü, Nobel Barış Ödülünü kazanan Başbakan Abiy Ahmed Ali’yi Norveç dönüşü karşılamak üzere başkent Addis Ababa’nın sokaklarına indi. DPA’nın haberine göre çok sayıda kişinin üzerinde Abiy Ahmed’in fotoğrafının bulunduğu kıyafetler olduğu ve onun lehine sloganlar attığı belirtildi.

Abiy, Bole Uluslararası Havalimanı'na indiğinde, "Etiyopyalılar ve Eritriler adına ödülü aldım" açıklamasında bulundu.

Norveç Nobel Komitesi, Abiy Ahmed'in ‘komşu ülke Eritre ile sınır anlaşmazlığını çözme konusundaki kararlı girişimi’ ve barış ve uluslararası işbirliği konusundaki çabaları sebebiyle bu ödüle layık görüldüğünü açıkladı.

DPA’nın haberine göre Abiy’in Cumhuriyet Muhafızları’ndan oluşan ve güvenliğin üst düzeyde tutulduğu konvoyuna atlar eşlik etti.

Editörün Seçimi

Multimedya