ABD: New Jersey saldırısı faillerinin motivasyonu antisemitizm

ABD: New Jersey saldırısı faillerinin motivasyonu antisemitizm

Cuma, 13 Aralık, 2019 - 13:45
New Jersey’deki Yahudi marketinin önünde duran ABD’li polisler (AP)
New Jersey/Şarku’l Avsat

ABD makamları tarafından dün yapılan açılamada, New Jersey’deki Yahudi marketinde yaşanan silahlı saldırının anti-semitizm ve polis düşmanlığı sonucunda gerçekleşti ilan edildi.

Şarku'l Avsat'ın haberine göre geçtiğimiz Çarşamba günü New Jersey’de gerçekleşen silahlı saldırı olayında iki şüpheli dahil 6 kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

New Jersey Başsavcısı Gurbir Grewal basın açıklaması sırasında, “Şüphelilerin, Yahudi halkına ve aynı zamanda kolluk kuvvetlerine nefret besleyen görüşlere sahip olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yetkili açıklamasında, iki şüpheli saldırganın motivasyonunun Yahudi düşmanlığı  olduğunu belirtti.

47 yaşındaki David Anderson ve 50 yaşındaki Francine Graham isimli iki saldırgan, Yahudi marketi yakınlarında marketten polislerin üzerine ateş açtı. Saldırganlar, polise ateş açmadan önce markette 2 kişiyi öldürüp 1 kişiyi yaraladı.

Başssavcı, “Hem Yahudilere, hem de kanun uygulayıcı kurumlara karşı olan inançlarla motive olan bu yerel terör eylemleri konusunu” araştırdıklarını söyledi.

Yaşanan bu olay, son yıllarda ABD ve Avrupa’da yaşayan Yahudileri hedef alan bir dizi saldırının ardından geldi.

Geçtiğimiz yıl ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yer alan Pittsburgh şehrindeki bir sinagoga, düzenlenen silahlı saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti. Saldırı, ABD tarihinde Yahudilere karşı yapılmış en kanlı saldırı olarak kabul edildi.

Öte yandan geçtiğimiz Ekim ayında, Almanya'nın  Halle kentinde bir sinagogun önünde düzenlenen silahlı saldırıda gerçekleşti.


Editörün Seçimi

Multimedya