İsrail'de parti liderlerinin üçüncü seçim tartışması devam ediyor

İsrail'de parti liderlerinin üçüncü seçim tartışması devam ediyor

Cuma, 13 Aralık, 2019 - 14:45
Kudüs'te bir duvarda asılı olan Netanyahu’yu destekleyen bir seçim afişi (AFP)
Tel Aviv/Şarku'l Avsat

İsrail’de dün 11 ay içerisinde üçüncüsü gerçekleşecek olan parlamento seçimleri için kampanyalara start verildi. 80 gün sürmesi planlanan seçim kampanyalarının 2 Mart’ta sona ermesi bekleniyor. 120 milletvekilinin seçilmesi planlanan seçimlerde tüm parti liderleri vatandaşları bu yükün altına sokma sorumluluğundan kendini uzak tutarak, rakiplerini suçladı. Görünüşe göre bu, önceki iki seçime göre incitici siyasi dil açısından daha sert geçecek.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, konuşma üsluplarının aşağı seviyelere çekilmesi ve sokak ağzı kullanılması konusunda endişeli olduğunu dile getirdi. Vatandaşlara hitap eden Rivlin, demokrasiye olan güvenlerini kaybetmemelerini talep etti. Seçimleri, çıkarlarına hizmet eden rafine ve medeni bir siyasi söylem ortaya çıkaran güçleri desteklemek için kullanmaya çağırdı. Ayrıca seçimleri, çıkarlarına hizmet eden medeni ve kaliteli bir siyasi söylem kullanan güçleri desteklemek için fırsat olarak görme çağrısında bulundu.

 Seçimleri, çıkarlarına hizmet eden rafine ve medeni bir siyasi söylem ortaya çıkaran güçleri desteklemek için kullanmaya çağırdı. Mavi-Beyaz İttifakı’nın ikinci lideri Yair Lapid, vatandaşlara, siyasi liderlerini bu sefil durumda görüp örnek almamaları için çocuklarına televizyon izletmemeye çağırdı.

İsrail medyası, hükümet kuramamaları ve üçüncü seçimleri yapma kararı almaları nedeniyle parti liderlerini hedef aldı.

AFP’nin haberine göre yeni seçimler, siyasal sınıfa öfkeli olan halk tarafından beklenen ilgiyi görmedi. Kamuoyu yoklamaları, ankete katılanların yaklaşık yüzde 40'ının öncelikle bu çıkmaz için Netanyahu'yu suçladığını ortaya koydu. Yüzde 5’i ise bu çıkmazdan Gantz’ı sorumlu tutuyor. Son seçimler, Netanyahu’nun liderliği konusunda bir referandum olarak görülüyor.

Siyaset Profesörü Gideon Rahat, “Üçüncü seçimler, Netanyahu’nun yanında ve ya karşısında duranlar üzerine odaklanacak” dedi. Yedioth Ahronoth gazetesinin Parti İşleri Editörü Sima Kidmon, “Halk artık siyasi liderlere iğrenme ve güvensizlikle hatta öfke ve saygısızlıkla bakıyor. Dün Knesset’in feshi için gizli bir oylama yapılsaydı, 1 kişi haricinde 119 üyenin tamamı buna itiraz ederdi. Bu bir kişi kendi çıkarları için seçim yapmak isteyen Binyamin Netanyahu olurdu. Biz üçüncü seçimlere, Gılaf Gazze bölgesindeki güvenli odalarda tutulan çocuklar, hastanelerin acil servislerindeki kriz veya bütçedeki açık nedeniyle değil, vatandaşın Binyamin Netanyahu adli meselelerinden kaynaklı gidiyoruz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya