Boris Johnson: Seçim zaferi Brexit'i gerçekleştirme yetkisi verdi

Boris Johnson: Seçim zaferi Brexit'i gerçekleştirme yetkisi verdi

Cuma, 13 Aralık, 2019 - 06:30
İngiltere'de dün yapılan erken genel seçimlerinde oy sayma sürecinden bir kare (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat
İngiltere'de dün yapılan erken genel seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına göre Muhafazakar Parti lideri Boris Johnson iki yıl aradan sonra tek başına iktidar oldu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, erken genel seçimde elde ettikleri zaferin, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkmasını (Brexit) sağlamak için Muhafazakar hükümete güçlü bir yetki verdiğini söyledi.

Johnson, seçim zaferine ilişkin, “Muhafazakar Parti hükümetine sadece Brexit'in gerçekleştirilmesini sağlamak değil aynı zamanda bu ülkeyi birleştirmek ve ilerletmek için de yeni ve güçlü bir yetki verildiği görünüyor” dedi.

Sandık çıkış anketlerine göre Başbakan Johnson'un başında olduğu Muhafazakar Parti, 650 üyeli Avam Kamarası'nda 368 sandalye elde ederek seçimi ilk sırada tamamlarken, Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi ise 191 sandalye ile ikinci oldu.

Bu durumda, Muhafazakar Parti, Avam Kamarası'nda yapılacak bir sonraki oylamada salt çoğunluğu kazanacak ve Johnson, Ocak ayı sonlarında Brexit sözünü yerine getirebilecek.

Seçimi Johnson'ın kazandığına ilişkin haber duyulduğu anda İngiliz Sterlini dolar karşısında yaklaşık yüzde 2, euro karşısında ise yüzde 1,6 oranında değer kazandı.

Corbyn: Hayal kırıklığına yol açan bir gece

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, “Açıkçası parti için çok hayal kırıklığına yol açan bir gece oldu” diyerek, bir sonraki seçimde partisinin başında yer almayacağını bildirdi.

İşçi Partisi Gölge Maliye Bakanı John McDonnell ise partisinin dün gerçekleşen seçimlerde yaşadığı korkunç yenilginin büyük bir hayal kırıklığı olduğunu söyleyerek, bunun ‘Brexit yorgunluğundan’ kaynaklandığını dile getirdi.

McDonnell, seçim sonuçlarına dair Sky News'e verdiği demeçte, “Brexit meselesinin baskın olduğu anlaşılıyor. Bu büyük ölçüde Brexit'ten gelen yorgunluktan kaynaklanıyor. İnsanlar bu konuyu bitirmek istiyor” diyerek, partisinin bu konuda belirleyici bir duruş sergilemediğini işaret etti.

Sandık çıkış anketlerine göre seçildiği takdirde Brexit'i kaldırılma sözünü veren AB yanlısı Liberal Demokratlar Partisi lideri  Swinson da Avam Kamarası’nda sadece 13 sandalye elde edebildi.

Editörün Seçimi

Multimedya