Greta Thunberg, Trump'ın saldırılarına cevap verdi

Greta Thunberg, Trump'ın saldırılarına cevap verdi

Cuma, 13 Aralık, 2019 - 06:30
Time’ın “Yılın Kişisi” seçtiği Greta Thunberg
Washington/Şarku'l Avsat
İklim değişikliğine karşı harekete geçmeleri için bir kuşağa eylemleriyle ilham veren Greta Thunberg, ABD Başkanı Donald Trumpnın sözlerine cevap verdi.

Donald Trump sosyal medya hesabından, Time’ın “Yılın Kişisi” seçtiği aktiviste "sakin olmasını" ve "öfke kontrolü üzerinde çalışmasını" salık vermişti. Trump, hükümetleri iklime mücadelesindeki kararlılığıyla unvan yarışında kendisini yenen 16 yaşındaki aktivistin, "arkadaşıyla eski moda bir filme gitmesi gerektiğini" eklemişti.

Greta da bunun üzerine yine sosyal medyadan dolaylı bir şekilde Trump'ın tweet'ine gönderme yaptı ve profilindeki bilgileri değiştirerek cevap verdi:

Öfke kontrolü sorunu üzerinde çalışan bir genç. Şu anda sakinleşiyor ve arkadaşıyla eski moda, iyi bir film izliyor.

Bu, Greta'nın ne dünya liderlerinin saldırısına ilk uğrayışı ne de bunlara gönderme yapmak için biyografi değiştirme taktiğini ilk kullanışı.

Eylülde ABD başkanı, kendi kuşağını hayal kırıklığına uğrattığı için dünya liderlerine "onları asla affetmeyeceğini" söyleyen Greta'yla aynı etkinliğe katılmıştı.

O dönemde Trump şu tweet'i atmıştı:

Parlak ve harika bir geleceği dört gözle bekleyen mutlu ve genç bir kıza benziyor. Bunu görmek çok güzel.

Bunun üzerine Greta, profilini "Parlak ve harika bir geleceği dört gözle bekleyen çok mutlu bir genç kız" diye değiştirmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya