İsrail, İngiltere seçimlerini yakından takip ediyor

İsrail, İngiltere seçimlerini yakından takip ediyor

Perşembe, 12 Aralık, 2019 - 14:45
İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn (AP)
Tel Aviv/Şarku’l Avsat
İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı, bugün İngiltere’de düzenlenen erken genel seçimle ilgili İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in tutumu nedeniyle endişeli olduklarını açıkladı.

Reuters haber ajansına göre, İsrail, İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in İngiltere’deki yükselişinden rahatsızlık duyuyor.

İşçi Partisi içerisindeki anti-semitizm iddialarıyla eleştirilen Corbyn, Filistinlileri destekleyen bir aktivist. İngiltere medyasında yer alan haberlerde, İşçi Partisi’nin seçimleri kazanması halinde, ülkedeki bazı Yahudilerin göç edebileceği kaydedildi.

İsrail'in Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, bu seçimlerin İsraillileri çok endişelendirdiğini söyleyerek, Corbyn’in İngiltere ve İsrail arasındaki ilişkiler için gerçek bir tehlike oluşturduğunu, İngiliz Yahudileri ise bu olasılık konusunda endişe duyduklarını söyledi.

İngiltere’de en büyük muhalefet partisi olan İşçi Partisi, anti-semitik olmakla suçlanıyor. Parti, iddiaların ardından anti-semitik olmadıklarını, şikayetlerin üyelerle ilgili olduğunu açıkladı.

Jeremy Corbyn, Filistin devletinin tanınması çağrısında bulunurken, seçimleri kazanması halinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetini kızdıran bir adım olarak İsrail’e silah ihracatını askıya alacağı vaadinde bulundu.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, İngiltere seçimlerinde Jeremy Corbyn’in kaybetmesini umduğunu söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya